CST / 11/07/2019 / KINO TAŃCA / FOCUS NA TANIEC / 10 KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW TANECZNYCH

04/06/19 / Aktualności, Kino Tańca

KINO TAŃCA / FOKUS NA TANIEC

11.07.2019 godz. 19:00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

 Współorganizatorzy wieczoru: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

WSTĘP WOLNY

W lipcowej odsłonie Kina Tańca zapraszamy na wyjątkowy program 10. krótkometrażowych filmów tanecznych, które znalazły w oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu Dances with Camera 2019. Są to zarówno filmy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi językami filmu i choreografii, wyselekcjonowane spośród najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji powstałych w ciągu ostatnich trzech lat.

Będzie to pokaz pełen zaskakujących kontrastów – nie zabraknie w nim filmów iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim – bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń.

Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short

Waves Festival

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

www.adarte.pl

 

PROGRAM:

 

La Volière (The Aviary)

Reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2017 / 14’

Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu. To metaforyczny, a zarazem pełen pasji obraz, przedstawiający różne odcienie miłosnej fascynacji.

 

Reżyseria: Vincent René-Lortie

Produkcja: Telescope Films.

Trailer: https://vimeo.com/243687055

 

Altera

Reż. Baptiste Rouveure / Francja / 2018 / 11’

Altera, to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

Reżyseria: Baptiste Rouveure

Produkcja: Anonymous Animals

 

Bailaora

Reż. Rubin Stein / Hiszpania / 2018 / 15’

Wojna. Dziecko. Sen. “Bailaora” jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w słynnej trylogii Rubina Steina “Luz & Oscuridad”.

Reżyseria: Rubin Stein

Produkcja: Nirvein Films

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=8q2CJIV5ZJ4

 

Vanitas

Reż. Vinícius Cardoso / Brazylia / 2017 / 6’

W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością. Duch, który wędruje przez ciemność Ogrodu Rozkoszy Ziemskich. Ona jest vanitas.

 

Reżyseria:  Vinícius Cardoso

Produkcja:: 99Motions Production.

 

Trailer: https://vimeo.com/237421244

 

Waiting for Color

Reż. Kosta Karakashyan / Bułgaria/USA / 2018 / 7’

Dokumentalny film taneczny, ukazujący okrutną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji. Film został zainspirowany zeznaniami z aresztowań, tortur i szantażu, któremu homoseksualni Czeczeni poddawani byli do 2017 roku.

 

Reżyseria: Kosta Karakashyan

Produkcja: Studio Karakashyan

 

Competing for Sunlight: Ash

Reż Dagmar Dachauer / Austria / 2017 / 4’

To część serii krótkich filmów tanecznych, w której bohaterami są różne gatunki drzew i taniec, opowiadające osobliwe krótkie historie. „Ash” był inspirowany smutnym losem europejskiego jesionu, który reżyserka łączy z osobistą stratą w swoim życiu.

Reżyseria i produkcja: Dagmar Dachauer

 

Svavar Knutur – The Hurting

Reż. Kay Otto / Niemcy / 2018 / 5’

Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu. Dni mijają mu na sprzątaniu szkoły, a wieczory spędza w miejscowym pubie lub na lotniskach.

Reżyseria: Kay Otto

Produkcja: Antiplot Film.

 

Through the Supermarket in Five Easy Pieces

Reż. Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri / Finlandia / 2017 / 9’

Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

Reżyseria: Anna Maria Joakimsottir-Hutri

Produkcja: Tottemo Production

Trailer: https://vimeo.com/216861805

Time Subjectives in Objective Time

Reż. Kati Kallio / Finlandia/Rosja / 2017 / 6′

Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

 

Reżyseria i produkcja: Kati Kallio

Trailer: https://vimeo.com/297703975

 

Traverse

Reż. Marlene Millar / Kanada / 2018 / 13’
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.

 

Reżyseria: Marlene Millar

Produkcja: Stéla Des Arts//DesCinés

Trailer: https://vimeo.com/262441155

 

Zdanie o kuratorce:

Regina Lissowska-Postaremczak, teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

 

—————-

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.