Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
WSTĘP WOLNY
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak
Program zrealizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz ShortWavesFestival.
Program Body.mov realizowany w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie koncentruje się na współczesnych obrazach ciała w ujęciu filmu tańca. Odwołuje się do różnych obszarów ekspresji cielesności oraz jej postrzegania w kontekstach artystycznym, społecznym i kulturowym.
W programie ostatniego w 2018 roku pokazu Kina Tańca znalazły się cztery wyjątkowe filmy, które łączy idea wspólnoty. Niezależnie od geograficznej specyfiki, każdy z filmów oferuje unikalną perspektywę w opowieści o uniwersalnej potrzebie bycia razem, „demokratyczności” tańca, oraz mentalnym przywiązaniu do miejsc i relacji, które współtworzą naszą tożsamość. Czy razem jesteśmy czymś więcej, niż tylko sumą części?
„Carry it on…” w reżyserii i choreografii Sharon Leahy to taneczna eksploracja miejsca i wpisanej w nie tradycji – zrealizowany w Wernette Farm w stanie Michigan, gdzie od ponad 40 lat odbywa się Festiwal Muzyki Wheatland.
Dokumentalny film „The Golds” w reżyserii Sue Healey to przełamująca stereotypy i urzekająca twórczą energią opowieść o grupie artystów-seniorów z Cranberry i sztuce starzenia się poprzez taniec.
Film „The Area” stworzony przez Ríonach Ní Néill i Joe Lee z udziałem seniorów z i Macushla Dance Club to taneczna mapa śródmieścia Dublina – obraz żywej pamięci przestrzeni w zmieniającym się z upływem czasu mieście.
„Boombox Eryri” w reżyserii Ellir Pierce to dynamiczny filmowy collage złożony ze stu taneczno-muzycznych portretów mieszkańców i krajobrazów regionu Conwy w Północnej Walii.
Zdanie o kuratorce: Regina Lissowska-Postaremczak, teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.
PROGRAM:
Carry it on…
Reż. Sharon Leahy | USA 2013 | 18 min 45 s
Film koncentruje się na sile i potencjale miejsca, oraz naszego związku z nim, naszej relacji ze środowiskiem oraz uniwersalną potrzebą wspólnoty.
Carry it on… to film tańca stworzony i wykonany w Wernette Farm w okolicy Remus w stanie Michigan, na której od ponad 40 lat odbywa się Festiwal Muzyki Wheatland.
PREMIERA POLSKA
Reżyseria i choreografia: Sharon Leahy
Montaż: Erick Stoll
Muzyka: Rick Good, Cleek Schrey
Zdjęcia: Erick Stoll, Megan Hague, Andy Snow and Mike Buol
Występują:
Tancerze – Ira Bernstein, Christine Galante, Nic Gareiss, Matt Gordon, Becky Hill, Abby Ladin, Sharon Leahy, Matt Olwell, Zane Terry, Emma Young
Muzycy: Kevin Anderson, Sam Bartlett, Ben Cooper, Rick Good, Cleek Schrey
Dzieci: Ruth Bartlett, Stefan Bartlett, Wade Bartlett, Clay Cooper, Olive Cooper, Olivia Good
Dokumentalna opowieść o grupie artystów-seniorów i sztuce starzenia się poprzez taniec.
Dokument stworzony przez reżyserkę i choreografkę Sue Healey przedstawia wyjątkowy zespół taneczny, którego członkowie – osobliwi i pełni życia – przełamują stereotyp, że taniec jest tylko dla młodych. THE GOLDS (Growing Old Disgracefully) to grupa seniorów z Cranberry w wieku 60-90 lat, którzy po odejściu na emeryturę z wcześniejszych karier, żyją tańcem. The Golds to film o twórczej energii, która – na przekór starości – pozwoliła im odkryć, co jest dla nich ważne w ich „złotym wieku” – wspólny taniec i pragnienie ciągłego rozwoju.
PREMIERA POLSKA
Reżyseria: Sue Healey
Zdjęcia: Judd Overton
Muzyka: Ben Walsh
Produkcja: Sue Healey, Liz Lea (Canberra Dance Theatre)
Reż. Joe Lee, Rionach Ni Neill | Irlandia 2013 | 25 min
Filmowa opowieść o mieszkańcach dzielnicy Dublina, eksplorująca relacje i pamięć związaną z poddanym upływowi czasu miejscem.
The Area – a Dance Map to współpraca artystki tańca i geografki Ríonach Ní Néill, z filmowcem Joe Lee i członkami Macushla Dance Club dla seniorów 50+. Ujmuje ich bliski związek ze znajdującą się w trudnej sytuacji dublińską dzielnicą śródmiejską. Ich taniec jest jak efemeryczne graffiti – nadaje miejscom, które zajmują, nieautoryzowane i nieoficjalne znaczenia – „Byliśmy tutaj! To jest nasze!” Przeszłość i teraźniejszość splatają się, gdy zaplecze domu handlowego ponownie staje się salą balową, parking samochodowy gości kuchenną partyjkę pokera, a mężczyźni śpiewają serenadę manekinom w opuszczonej postindustrialnej okolicy portowej.
PREMIERA POLSKA
Reżyseria: Ríonach Ní Néill & Joe Lee
Choreografia: Ríonach Ní Néill
Montaż: Joe Lee
Zdjęcia: Michael Doyle,
Kamera: Daniel St Ledger
Produkcja: Ciotóg
Występują: May Behan, Paddy Behan, Michelle Cahill, Catherine Campion, Susan Deery, Eithne Doyle, Patti Doyle, Marie Curtin, Teresa Fleming, Geraldine Guy, Robert Jackson, Sylvia Keegan, Marian Kelly, Pauline Kelly, Brendan Lyons, Ríonach Ní Néill, Marie Nolan, Valerie Owens, Patricia Phelan, Jim Reddington, Rebecca Reilly, Mary Robinson, Marie Rose, Doris Weldon, Sylvia Whelan
Muzyka oryginalna: Morgan Cooke; Peter Browne. Aranżacja I wykonanie: Brian McCarthy Big Sound. Nagranie: Ary Barrosso; Colm Mac an Iomaire; Irving Berlin; Sidney Lippman/Sylvia Dee
Wykonaniae muzyczne: The Brian McCarthy Big Sound; Paddy Behan; Brendan Lyons, Morgan Cooke, Peter Browne
Trailer
Boombox Eryri
Ellir Pierce | Wielka Brytania 2014 | 10 min.
100 osób, 100 piosenek, 100 miejsc, 100 tańców – w ramach Migration powstał film pokazujący 100 mieszkańców walijskiego hrabstwa Conwy, tańczących swój ulubiony taniec.
Boombox Eryri to film stworzony przez Migrations, zainspirowany przez „Boombox” nowojorskiego performera i reżysera Ely Kim i odtworzony w Północnej Walii. Migrations sfilmowało 100 osób tańczących do ich ulubionej muzyki w ich ulubionym miejscu w wiejskich okolicach Conwy. Ten krótki film jest celebracją tańca, krajobrazów Conwy i jego społeczności.
Koncept: Ely Kim
Reżyseria, zdjęcia i montaż: Eilir Pierce
Współpraca artystyczna: David Subal
Produkcja: Migrations
Dokument Boombox Eryri People (reż. Ellir Pierce):
https://vimeo.com/842952
———————————-
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury Kadr
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.