14/11/2018 / KINO TAŃCA / Body.mov 2: EMOCJE

18/10/18 / Aktualności, Kino Tańca

14.11.2018 /godz. 19:00

KINO TAŃCA / Body.mov 2: EMOCJE

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
WSTĘP WOLNY (projekt współfinansuje m.st. Warszawa)
Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

Program zrealizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz ShortWavesFestival.

 

Program Body.mov realizowany w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie koncentruje się na współczesnych obrazach ciała w ujęciu filmu tańca. Odwołuje się do różnych obszarów ekspresji cielesności oraz jej postrzegania w kontekstach artystycznym, społecznym i kulturowym.

 

Program drugiego wieczoru cyklu Body.mov – EMOCJE koncentruje się na emocjonalnym wymiarze cielesności, prezentując szerokie spektrum doświadczeń między wewnętrznym napięciem, a fizyczną ekspresją. Za pośrednictwem filmowych obrazów przyjrzymy się emocjom, które są esencją, a zarazem najbardziej nieuchwytnym czynnikiem ulotnej sztuki tańca.

 

W programie Body.mov 2 znalazło się pięć intrygujących, krótkometrażowych filmów, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach i konkursach filmowych. Néants w reż. Nellie Carrier to poetycko zobrazowane, filmowo-choreograficzne studium wewnętrznego załamania i rozpaczy. True Love Waits (reż. Adi Halfin) to muzyczno-taneczna opowieść o doświadczeniu straty, tęsknoty i samotności. Przejmujący film z udziałem światowej sławy tancerki i choreografki Bobbi Jene Smith ma w programie Kino Tańca szczególny kontekst, nawiązując do pełnometrażowego filmu dokumentalnego Bobbi Jene, zaprezentowanego w CST kwietniu 2018 r. Lay Me Low w reż. Marlene Millar, film stworzony na podstawie rytualnej pieśni pogrzebowej Shakersów, otwiera wspólnotową przestrzeń doświadczenia żałoby, łącząc ludzi w pieśni i ruchu. Kalt to obraz cierpienia matki, która mimo starań nie jest w stanie poczuć miłości do swojego dziecka. Choreograf Sven Niemeyer w swoim filmowym debiucie mierzy się z niezwykle trudnym i często negowanym w społeczeństwie doświadczeniem depresji. Zwieńczeniem programu będzie film TACTUM – żywioły tańca w reż. Krzysztofa Stasiaka, który w symbolicznym nawiązaniu do Ajurwedy ujmuje życie jako taniec trzech sił nadających koloryt naszej egzystencji.

 

Po projekcji zapraszamy na rozmowę o sztuce filmowania tańca, której gościem będzie Krzysztof Stasiak, reżyser filmu TACTUM – żywioły tańca.

 

REGINA LISSOWSKA-POSTAREMCZAK

Teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

 

————

PROGRAM:

Néants

reż. Nellie Carrier | Kanada 2015|  10 min.

Filmowo-choreograficzne studium doświadczenia wewnętrznego załamania i rozpaczy. Czworo bohaterów filmu sportretowanych w momencie, w którym ich życie się rozpada.

Reżyseria: Nellie Carrier

Scenariusz: Nellie Carrier

Produkcja: Audrey Laroche

Montaż: Philippe Gariépy

Zdjęcia: Hugo Gendron

Muzyka: Charles B. White

Dźwięk: Ivann Uruena

Obsada: Patricia Gagnon, Claudia Chan Tak, Greg Selinger, Léo Coupal-Lafleur

 

True Love Waits

reż. Adi Halfin | Izrael 2017 | 3 min.

Przejmująca opowieść o stracie i samotności. Światowej sławy choreografka, Bobbi Jene Smith, prezentuje hipnotyczny taniec do utworu „True Love Waits” zespołu Radiohead.

Scenariusz, reżyseria i montaż: Adi Halfin

Produkcja: Adi Halfin, Experimental Film Virginia

Zdjęcia: Roman Linetsky

Muzyka: Radiohead

Dżwięk: Chrostopher Jones

Obsada: Bobbi Jene Smith

Strona www: http://www.adihalfin.com

Trailer: https://vimeo.com/266266321

 

KALT

reż. Sven Niemeyer | Niemcy 2017 | 6 min. 15 s.

Kiedy emocje są zimne…

Obraz depresji i cierpienia matki, która nie jest w stanie poczuć miłości do swojego dziecka, bez względu na podejmowane próby.

Scenariusz i reżyseria: Sven Niemeyer

Produkcja: Markus Koepke, red penguin

Zdjęcia, montaż, dżwięk: Markus Koepke

Muzyka: Jorge Méndez

Obsada: Jules Matberg, Emilia Pries

Trailer: https://vimeo.com/231051971

 

Lay Me Low

reż. Marlene Millar | Kanada 2015 | 8 min

Film stworzony na podstawie rytualnej pieśni pogrzebowej Shakersów. Lay me Low otwiera wspólnotową przestrzeń doświadczenia żałoby, łącząc ludzi w pieśni i ruchu: pojedyncze głosy splatają się razem, a kroki łącza się w rytmie. Lay Me Low to tradycyjna pieśń pogrzebowa Shakersów. Wykonana przez 10 tancerzy i muzyków, trafia do serca, przywołując uniwersalne doświadczenie straty i żałoby, a jednocześnie przekazuje paradoksalne poczucie biskości.

Reżyseria i montaż: Marlene Millar

Choreografia: Sandy Silva

Scenariusz: Marlene Millar, Sandy Silva

Zdjęcia: Geoffroy Beauchemin

Dźwięk: Félix Boisvert

Produkcja: Sandy Silva, Migration

Obsada: Andrew Bathory, Sonia Clarke, Dominic Desrosiers, David Conkite, Josée Gagnon, Josianne Lapointe, Hélène Lemay, Kimberly Robin, Bobby Thompson, Sandy Silva

Trailer: https://vimeo.com/125331919

Strona www:     http://sandysilvadance,com

Facebook: http://www.facebook.com/Migration Dance Film Project

 

TACTUM – żywioły tańca

Reż. Krzysztof Stasiak | Polska 2015 | 29 min.

Ziemia, Ogień i Wiatr – taniec jest wszędzie. Nawet w Tobie.

Według Ajurwedy nasze życie to taniec trzech sił nadających koloryt naszej egzystencji. „Zielona“ Kapha to połączenie żywiołów wody i ziemi. „czerwona“ Pitta, ognia i wody a „błękitna“ Vata powietrza i eteru. Film „Tactum – żywioly tańca“ to zderzenie pierwiastka męskiego i żeńskiego poprzez tęsknotę do prostych prawd i reguł zachodzących w przyrodzie. To las, miasto i pustynia; dotyk i ruch. Na przemian: równowaga i jej brak. Łączenie i rozdzielanie.

Reżyseria, produkcja i montaż: Krzysztof Stasiak – BMC Film

Koprodukcja: CVK Studio, Silesia Film

Zdjęcia: Nicolas Villegas, Jakub Jakielaszek, Adam Bajerski, Krzysztof Stasiak.

Muzyka: Mikołaj Blajda, Darius Gall, Aleksander Lason, Krzysztof Stasiak, IwanHarlan

Kostiumy: Barbara Dębska, Aleksandra Staszko

Choreografia: Witold Jurewicz, Pawel Skalski, Dominika Koj

 

Strona www: http://www.bmcfilm.com/bmcfilm/Tactum.html

Trailer: https://vimeo.com/138754516

 

Krzysztof Stasiak

Producent flmowy, realizator obrazu i dźwięku – reżyser. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i nauczyciel w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorant PWSFTviT w Łodzi.

Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Uczestnik warsztatów „Sound of the Image” – Berlin; „European Video Dance Heritage” – Madryt; „Screendance Masterclass” –

Perth, UK; „Winnipeg Screendance Intensive” – Kanada.

———————————-

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatrdlawas, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.