17/12/2018 / KONSTELACJE / PAULINA ŚWIĘCAŃSKA / ROMULAD WOŹNIAK

24/11/18 / Program 2018

W ramach roku Edukacji zostanie zaprezentowany spektakl Fundacji Artystycznej PERFORM, będący współpracą artystów tańca z grupą seniorów :

17.12.2018

godz. 19:00 / „Konstelacje”/ Paulina Święcańska / Romuald Woźniak

Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska

Reżyseria: Romuald Woźniak

Kreacja postaci: Aleksandra Osowicz, Paweł Konior, Małgorzata Czaban, Magdalena Sztylińska, Krzysztof Sztyliński

Muzyka: kolaż muzyczny

 

W ramach finału Roku Edukacji w CST zostanie zaprezentowany spektakl Fundacji Artystycznej PERFORM będący współpracą artystów tańca z grupą seniorów. Jest to spektakl taneczny oparty na improwizacji kontaktowej w koncepcji i choreografii Pauliny Święcańskiej oraz reżyserii Romana Woźniaka. Spotkanie sceniczne dwóch pokoleń: tancerzy Aleksandry Osowicz i Pawła Koniora z amatorami tańca w wieku 50+. Eklektyczna opowieść o przemijaniu, miłości i wrażliwości na drugiego człowieka. Konstelacja czyli układy międzyludzkie rozmieszczone na gwiazdozbiorze czasu i przestrzeni.

 

Co determinuje nasze wybory życiowe?

Co jest nieuchronne , co zmienne, a co nam przeznaczone?

Czas a natura ludzka?

Co jest początkiem, a co końcem cyklu miłości?

Jakie są cechy miłości wiecznej?

Koncept spektaklu dotyczy złożonych relacji ludzkich w kontekście wyborów partnerów życiowych i miłość. Do realizacji tego projektu zaproszeni zostali amatorzy – seniorzy, którzy współpracowali z choreografką i tancerką we Wrocławiu w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017. Międzypokoleniowy aspekt tego projektu jest niezwykle ważny, ponieważ podkreśla znaczenie tematu czasu, który jest jednym z kluczowych zagadnień poruszanych w spektaklu. Podczas pracy artyści i uczestnicy projektu skupili się na wspólnym wyszukiwaniu kontekstów artystycznych, jak również  systemowych metod pracy z relacjami m.in. ustawienia rodzinne Berta Hellingera. Ważne było także wielowątkowe podejście do tematu dotyczącego świadomości i czasu na podstawie relacji międzyludzkich.
 

PAULINA ŚWIĘCAŃSKA

Choreografka, pedagożka, kulturoznawczyni, menadżerka kultury. Wykształcona na uniwersytetach: w Zielonej Górze, Łodzi i w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ramach programów coachingowych, konferencji naukowych i warsztatów w większości krajów europejskich, a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Turcji, Rosji, Ukrainie, Australii, Indonezji, Japonii, USA, Tajlandii. Stypendystka m.in. dwukrotnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Jako kuratorka i menadżerka kultury współorganizowała Warszawski Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje oraz Warszawską Platformę Tańca. Od 2010 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji „Warsaw Flow”. Od 2011 roku prowadzi Fundację Artystyczną PERFORM, w której realizuje projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. W pracy zawodowej wykorzystuje techniki i metody pracy z ciałem m.in. takie jak: animal flow, authentic movement, bodywork, contact improvisation, ecstatic dance, improvisation.

www.perform.org.pl

www.polandcontactfestival.com

 

ROMULAD WOŹNIAK

Uprawia – rzeźbę, scenografię, instalacje przestrzenne, reżyserię światła. Od kilkunastu lat, główne pole aktywności to spektakle teatru narracji wizualnej i działania performatywne. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich spektakli będących sumą jego doświadczeń rzeźbiarskich, performerskich i scenograficznych. W spektaklach tych jest twórcą scenariuszy, reżyserem, scenografem, autorem koncepcji światła i ruchu. W 1993 r. wraz z Marcinem Jarnuszkiewiczem założył Teatr Akademia, początkowo działający przy katedrze scenografii ASP, a od 1999 r. na warszawskiej Pradze, stając się ważnym punktem kultury alternatywnej w stolicy. Tu artysta realizował swoje autorskie spektakle, a także popularyzował twórców z obszaru teatru tańca i narracji wizualnej. Teatr Acadamia zakończył działalność w 2018 r.

Romulad Woźniak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował na Wydziałach Scenografii i Rzeźby. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych. Piastował funkcje Prodziekana Wydziału Rzeźby i Kierownika Katedry Działań Przestrzennych.

 

Fundacja Artystyczna PERFORM to organizacja skoncentrowana na promocji sztuki performatywnej. Fundacja realizuje artystyczne projekty, które są potrzebne społecznie oraz użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Polsce i za granicą. Projekty artystyczne koncentrują się na działaniach multidyscyplinarnych, na pograniczu tańca, muzyki, performance, teatru i nurtu site-specific. Prezeską Fundacji jest Paulina Święcańska.

 

FRAGMENTY RECENZJi SPEKTAKLU

Konstelacje – wielkie wydarzenie tegorocznego INQUBATORA

 

Musiał przyjść ten moment, kiedy któryś spektakl sprawi, że puszczą mi emocje. Nie przypuszczałem, że to będą „Konstelacje” Fundacji Artystycznej Perform. Mam wielki szacunek do twórców tańca współczesnego, do performerów, ekspertów w dziedzinie improwizacji. Zazwyczaj jednak w widowiskach tego typu widzę jedynie technikę, nie potrafiąc dotrzeć ani treści ani związanych z nią emocji. Tym razem było zupełnie inaczej… Paulina Święcańska dokonała rzeczy niezwykłej. Chociaż w pierwszych chwilach spektaklu myślałem sobie: oj, chowamy się za rekwizytami, nagle zdarzyło się coś ciekawego. Sytuację zmieniła Ola Osowicz, której fascynująca gra aktorska przeniosła mnie w rejony świadomości emocjonalnej, o które bym się nie podejrzewał przy oglądaniu spektaklu tańca. Potem zaś w ten świat wchodzili kolejno wszyscy pozostali: Paweł Konior, Małgorzata Czaban, Magdalena Sztylińska i Krzysztof Sztyliński.

Spektakl poruszał kolejne struny prując fale znaczeniowe wokół tematu miłości. Trudny, choreograficznie spektakularny, przede wszystkim jednak to takie widowisko z duszą, pulsującą, gorącą i bardzo prawdziwą. (…)

Tutaj nikt niczego nie udaje, nikt nie pozuje, nie markuje gestów, nie kłamie. Wielkim sukcesem reżysera i choreografki oraz tancerzy jest to, że swoich scenicznych partnerów, wywodzących się z zupełnie innych artystycznie rejonów, nie uczynili tłem. Nikt im nie mówił, że w toku pracy nad spektaklem staną się mistrzami. „Konstelacje” są dowodem, że twórcy podjęli się zadania o wiele trudniejszego: „chodź, sprawię, że będziesz po prostu lepszy niż dotąd”. Jak to się udało!

Najważniejsze jednak, że przez cały czas trwania spektaklu piątka artystów jest razem. Za tę wspólnotę ciał i dusz, niepokojący kolaż emocji i przeżyć, mają u mnie najwyższą notę. Po spektaklu pobiegłem do garderoby, żeby ich wszystkich przytulić, tak po prostu, szczerze wyściskać za to, że nie tylko dali mi Niagarę doznań, ale że nauczyli mnie o tańcu współczesnym i improwizacji czegoś bardzo, bardzo ważnego! (…)

Włodzimierz Neubart, 15.09.2018 / chochlik kulturalny.blogspot.com

 

Spektakl jest częścią finału projektu CST w 2018 – „Międzypokoleniowa Gwiazdka w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie”.

Po drugim spektaklu tego wieczoru, premierze „Wbijamy na balet”, odbędzie się wspólne świąteczne spotkanie, które poprowadzi Joanna Szymajda.

Świąteczny poczęstunek zapewnia Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Podczas spotkania odbędzie się także świąteczny konkurs z nagrodami

 

Zdjęcie w tle: Marta Ankiersztejn

———————————-

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatrdlawas, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂