18/09/2017 OTWARCIE CENTRUM SZTUKI TAŃCA/ ABSOLUTELY FABULOUS DANCERS / BIAŁY KWADRAT NA CZARNYM TLE

06/09/17 / Aktualności, Program 2017

Rusza projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w nowej siedzibie w Domu Kultury Kadr

 Jest to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’).

 Centrum Sztuki Tańca, w ramach programu, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca. Po oficjalnym otwarciu, 18 września, zaprezentowane zostaną dwa spektakle organizatorów projektu: „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers”/HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska, Magdalena Przybysz i Wojciech Grudziński oraz „Biały KWADRAT na czarnym tle”/Paulina Święcańska.

 ———————————————————————————————–

PROGRAM 2017 / PREZENTACJE ARTYSTYCZNE

W ramach programu, CST, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego: znajdą się tu zarówno improwizacje taneczne, spektakle oparte na strukturze, prace instalacyjne, spektakle interdyscyplinarne, performansy. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa artystów z widzami.  W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU

MORZE MOŻLIWOŚCI

Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

OKO CYKLONU

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne styletaneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/sztuki wizualne – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

Startujemy 18 września 2017

Prezentujemy we wrześniu 5 spektakli tanecznych z różnych technik

Dyskutujemy o tańcu w ramach rozmów po spektaklach

Od października do grudnia jesteśmy w każdy poniedziałek w Domu Kultury Kadr

 

18.09.2017 / PONIEDZIAŁEK / OTWARCIE

W ramach cyklu MORZE MOŻLIWOŚCI podczas jednego wieczoru zostaną zaprezentowane dwa spektakle otwierające projekt w 2017 r., które zaprezentują dwie organizacje pozarządowe NGO. Są to Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers oraz Fundacja Artystyczna PERFORM, które realizują projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019. Obie organizacje działają w dziedzinie tańca współczesnego, jednak wykorzystują inne strategie oraz inne metody pracy.

 

18.09.2017 / MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 19:00 / „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers” / HOTELOKO movement makerks /  Wojciech Grudziński / Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska / prezentacja organizatorów: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

 

Koncepcja: Magdalena Przybysz z Kosmosu

Choreografia: Magdalena Przybysz z Kosmosu / Wojciech Princessa Grudziński

Reżyseria i dramaturgia: Agata Star Życzkowska

Koncepcja stylistyczna / reżyseria świateł / zdjęcia: Anna Świetlana Ciupryk

Występują: Agata Star Życzkowska, Magdalena Przybysz z Kosmosu, Wojciech Princessa Grudziński Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Premiera: czerwiec 2017

Partnerzy: Prom Kultury Saska Kępa / Teatr Baza / Fundacja Burdąg / Centrum w Ruchu / Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Czas trwania: 60 min

Trailerhttps://youtu.be/2gbJi6RU8XY

 

Fot. Anna Ciupryk

Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. A to wszystko w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej.

Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny, absurdalny, nieco freakowy styl taneczny, który burzy wszelkie stereotypy i oczekiwania dotyczące tego, jaki powinien być tancerz czy tancerka. Zadają sobie pytania: Co nas ukształtowało? Dokąd zmierzamy? Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć?  Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne, to samo koło?

——————————————————————————-

 

18.09.2017 / MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 20:00 / „Biały KWADRAT na czarnym tle” / Paulina Święcańska / prezentacja organizatorów: Fundacja Artystyczna PERFORM

 

Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska

Taniec: Aleksandra Osowicz, Paulina Święcańska, Paweł Konior

Muzyka na żywo: Jakub Dykiert

Reżyseria świateł: Roman Woźniak

Premiera: kwiecień 2017

Czas trwania: ok. 40 minut         

Trailerhttps://www.youtube.com/watch?v=CCSzZ-t02dY

Spektakl improwizowany w przewrotny sposób nawiązuje do obrazu Kazimierza Malewicza, który został uznany za pierwsze dzieło nieprzedstawiające „Czarny kwadrat na biały tle”. Spektakl w swoich  założeniach koncepcyjnych porusza się w czystej formie wizualnej, ruchu z pogranicza teatru fizycznego, kontakt improwizacji, authentic movement oraz improwizacji, a także intuicyjnych scorach związanych ze zbiorem skojarzeń dotyczącym tematu pustki i zapełnienia. Dodatkowym partnerem do ruchu jest muzyka występująca na żywo, która uzupełnia, a często uwypukla temat, improwizacji i jej wariacje. Powstające napięcia pomiędzy elementami dzieła scenicznego tworzą natomiast specyficzny świat, w którym osadzeni są abstrakcyjni bohaterowie bez kontekstu czasu i materii.

Fot. Marta Ankiersztejn

Po dwóch spektaklach zapraszamy na spotkanie artystów z widzami

Spotkanie prowadzi: Hanna Raszewska-Kursa

 

Bilety 10 zł / dostępne w kasach DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

 

 

————————————————————————————

 

Kolejne spektakle:

 

25.09.2017

MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 18:00 / Scores: Partytury / Agnieszka Kryst

OKO CYKLONU: godz. 19:30 / Europa. Śledztwo / Magda Jędra / Weronika Pelczyńska / Iza Szostak

 

26.09. 2016

OKO CYKLONU: godz. 19:00 / „Bataille i świt nowych dni” / Anna Godowska / Sławek Krawczyński

 

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, RDC,  teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa