21/11/2018 / SPEKTAKL: MORPHIC RESONANCE / DYSKUSJA: MEGAN BRIDGE

27/10/18 / Aktualności, Program 2018

MORPHIC RESONANCE / MEGAN BRIDGE

SPEKTAKL / DYSKUSJA

21.11.2018 / GODZ. 13:00

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa

Sala 307 / III piętro

Wstęp wolny

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

Megan Bridge, tancerka i choreografka, (Filadelia/USA) zaprezentuje dwie solowe prace, a następnie zaprosi do wspólnej dyskusji na temat linii improwizacji i eksperymentowania w post-Judson* American Dance. Spotkanie odbędzie się w ramach roku edukacji CST w dziedzinie tańca współczesnego.

„Morphic Resonance” to solowa improwizacja w wykonaniu Megan Bridge, z oryginalną muzyką Petera Price’a.** Jest to projekt performatywny oparty na poszukiwaniach, w których ciało tańczące solo jest nastawione na rezonans z dźwiękiem i przestrzenią, które je otaczają. Muzyka elektroniczna i ambient Petera Price’a jest dodatkowo podkreślona przez perkusyjne zapętlenia. Tancerka buduje światy ruchu kinestetycznie ekspansywne, które podobnie jak architektura, są także drobiazgowo precyzyjne.

Megan Bridge zaprezentuje również swoje najnowsze solo, „(Un) Locking McClary”. W 1987 roku feministka i muzykolożka Susan McClary porównała muzykę Beethovena, a w szczególności jego IX Symfonię, do gwałtu. W tym solo Bridge zaproponuje kontrargument do teorii McClary.

Po tych dwóch prezentacjach odbędzie się rozmowa na temat improwizacji i eksperymentowania w amerykańskim tańcu po Judson. Megan Bridge współpracowała z Stevem Paxtonem i Lisą Nelson, wykonywała także choreografie Lucindy Childs i Davida Gordona oraz studiowała u Deborah Hay. Podczas spotkania i rozmowy z uczestnikami tancerka podzieli się swoim doświadczeniem i obserwacjami na temat tych artystów oraz ich podejściem do ruchu opartego na zadaniach, ucieleśnianiu i obecności.

 

* Peter Price nie zagra na żywo podczas tego występu

** Judson Dance Theatre – kolektyw tancerzy, kompozytorów i artystów wizualnych funkcjonujący w Nowym Jorku w latach 1962-64; byli z nim związani m.in. Trisha Brown, Yvonne Rainer, David Gordon, Deborah Hay, Lucinda Childs, Steve Paxton; odrzucili oni modern dance i w drodze poszukiwań i eksperymentów stworzyli postmodernizm w tańcu współczesnym.

 

Megan Bridge jest tancerką, choreografką, producentką, pedagożką i dramaturżką tańca z Filadelfii. Jest także współtwórczynią i współdyrektorką wraz z kompozytorem i muzykologiem Peterem Pricem patformy współpracy <fidget>. Artyści wspólnie prowadzą przestrzeń thefidget, eksperymentalne laboratorium badawcze i miejsce performatywnych działań. Artystka obecnie kontynuuje studia MFA w dziedzinie tańca na Temple University, gdzie wykłada także jako adiunkt. Jako redaktorka współpracuje z thINKingDANCE, a także publikowała artykuły w Dance Magazine, Pointe i The Dance Chronicle. Odbyła rezydencje artystyczne w Haverford College, West Chester University, Franklin & Marshall College i University of Arizona. W 2013 roku została wyróżniona tytułem „Best of Philly” przez Philadelphia Magazine za prace performatywne. Uczyła się u następujących artystów: Deborah Hay, Xavier LeRoy, Miguel Gutierrez i Jan Fabre. Jako profesjonalna tancerka współpracowała z takimi  choreografami i zespołami jak Group Motion, Steve Paxton and Lisa Nelson, Jérôme Bel, Willi Dorner, Lucinda Childs, David Gordon, Susan Rethorst, and Headlong Dance Theater. Wielokrotnie występowała w USA i za granicą w Austrii, Bułgarii, Kolumbii, na Cyprze, w Niemczech, Japonii, na Litwie, w Polsce, w Afryce Południowej i Szwajcarii.

www.thefidget.org

 

fot. Juan Santacruz

———————————-

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.