23/10/2017 / KONSTELACJE / PAULINA ŚWIĘCAŃSKA / ROMUALD WOŹNIAK

01/10/17 / Aktualności, Program 2017

23.10. 2017 / godz. 19:00

W ramach prezentacji zostanie także pokazany spektakl w wykonaniu Fundacji Artystycznej PERFORM, będący współpracą artystów z grupą seniorów :

 Jest to organizacja skoncentrowana na promocji sztuki performatywnej. Fundacja realizuje artystyczne projekty, które są potrzebne społecznie oraz użyteczne dla rozwoju kultury i sztuki w Polsce i za granicą. Projekty artystyczne koncentrują się na działaniach multidyscyplinarnych, na pograniczu tańca, muzyki, performance, teatru i nurtu site-specific. Prezeską Fundacji jest Paulina Święcańska.

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU

MORZE MOŻLIWOŚCI

Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

OKO CYKLONU

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/sztuki wizualne – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

 

MORZE MOŻLIWOŚCI: „Konstelacje”/ Paulina Święcańska / Romuald Woźniak

Koncepcja i choreografia: Paulina  Święcańska

Reżyseria: Romuald Woźniak

Kreacja postaci: Aleksandra Osowicz, Paweł Konior, Małgorzata Czaban, Magdalena i Krzysztof Sztylińscy

 

Pytania, które na dzień dzisiejszy stawiają sobie artyści to:
– W jakim momencie życia jakich wyborów się dokonuje i dlaczego?
– Jaki wpływ mają na nasze życie?
– Co by było, gdybyśmy byli świadomi naszych decyzji dzisiaj?
– Kim byśmy mogli się stać za kilka, kilkanaście lat?
– Czas a natura człowiek?
– Przewidywalność i nieprzewidywalność decyzji ludzkich?

Koncept dotyczy złożonych relacji ludzkich w kontekście wyborów partnerów życiowych i miłość.
Do realizacji tego projektu zaproszeni zostali amatorzy – seniorzy, którzy od roku współpracują z choreografką i tancerką we Wrocławiu w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Międzypokoleniowy aspekt tego projektu jest niezwykle ważny, ponieważ podkreśla znaczenie tematu czasu, który jest jednym z tematów kluczowych poruszanych w projekcie.
W fazie koncepcji artyści skupili się na wspólnym wyszukiwaniu kontekstów artystycznych, jak również  systemowych metod pracy z relacjami m.in. ustawienia rodzinne Berta Hellingera. Wielowątkowe podejście do tematu dotyczy świadomości i czasu na podstawie relacji międzyludzkich. Ważnym elementem pracy jest wykorzystanie rekwizytów, kostiumów oraz scenografii dla realizacji projektu za względu na charakter znaczeniowy i wizualny tych materiałów.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami.

Spotkanie prowadzi Julia Hoczyk

Bilety 10 zł / dostępne w kasach DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

————————————————————————————

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, RDC,  teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa