Patronujemy: 19-27.06.2018 / Festiwal: XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania

11/05/18 / Aktualności, Współpraca

Patronujemy:

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania

Organizator: Teatr Tańca Zawirowania

XIV edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca ZAWIROWANIA zdecydowaliśmy się podzielić na kilka części. Odsłona letnia odbędzie się właśnie teraz w czerwcu, druga jesienna pod koniec września. Hasłem tegorocznej edycji jest pocztówkowa formuła: „From Dance with Love”, która podkreśla międzynarodowy charakter projektu i jego pozytywne założenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z tańcem, niezależnie od tego o czym traktują poszczególne przedstawienia, będzie miało optymistyczny i radosny charakter, gdyż zawsze podkreśla międzynarodową wspólnotę tańca współczesnego, w której wciąż uczestniczymy.

Obraz świata wykreowany w przedstawieniach letniej odsłony festiwalu Zawirowania, nie jest być może zbyt optymistyczny, dotyczy procesów, które stają się stopniowo, coraz większym zagrożeniem dla nas wszystkich, niezależnie od tego, mieszkańcami jakiej części świata jesteśmy. Chociaż można rozmawiać o smutnych sprawach i jednocześnie czerpać radość z samego spotkania z tańcem. Tak, że przesłanie: „From Dance with Love” obowiązuje i czekamy na was między 19 a 27 czerwca na przedstawieniach i warsztatach na Wspólnej 61, Ośrodku na Belwederskiej 20/22 i w Collegium Nobilium na Miodowej 22/24. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania artystów z widzami.

Jesienią odwiedzą nas zespoły z Indii, Niemiec i Włoch i może będzie jeszcze bardziej optymistycznie.

BILETY:

Rezerwacji na wybrane spektakle można dokonywać mailowo wysyłając wiadomość pod adres ttzawirowania@gmail.com
Bilety na wybrane spektakle oraz karnety festiwalowe można kupić również za pomocą kanałów sprzedaży internetowej.

SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE:

https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28

CENY BILETÓW:

25 PLN – bilet normalny
15 PLN – bilet ulgowy i na spektakle Projektów Akademii Tańca Zawirowania
100 PLN – karnet na wszystkie spektakle
50 PLN – karnet na 3 spektakle

PROGRAM:

19 czerwca // ARTUR GRABARCZYK „RAVNFJÆR”
21:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22�

Ravnfjær to spektakl oparty na mitologii nordyckiej oraz na zwyczajach i rytuałach ludności Normańskiej z przełomu VII-XII w. Jest to swoisty collage, który w abstrakcyjny sposób zabiera w podróż po sagach i mitach. Podobnie jak na inne indoeuropejskie systemy wierzeń, na mitologię nordycką składają się mity o bogach i boginiach, bohaterach, cudownych krainach, powstaniu oraz końcu świata. Możemy znaleźć tu m.in. historie olbrzymów i karłów, śmierć Baldura, perypetie Lokiego, proroczą przepowiednię Ragnaroku, jak i nawiązania do świąt i obrzędów obchodzonych przez Normanów na cześć swoich bogów. Ravnfjær (czyt. :ravmfjer) przekładając z języka norweskiego oznacza „krucze pióra” co wpasowuje się metaforycznie w strukturę spektaklu, ukazując mnogość i wielowarstwowość poruszanego tematu. Sam kruk jest symbolem śmierci, wojny ale i mądrości. Jest także jednymi z atrybutów Odyna – boga Wszechojca, któremu towarzyszyły dwa kruki o imionach Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć).

22 czerwca // MARTA KOSIERADZKA „WHERE IS PABLO?”
18:00 i 20:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22

“Wszystko co możesz sobie wyobrazić, jest prawdziwe” P .Picasso. Spektakl inspirowany życiem i malarstwem Pabla Picassa. Jednym z głównych motywów malarstwa tego malarza były kobiety- i w życiu i w sztuce fascynowały go i inspirowały, był uzależniony od ich talentów, piękna, zainteresowania. Na obrazach Picassa kobiety przybieraja wszelkie możliwe formy- od zupełnie zdeformowanych, ubranych w kubistyczne kształty przez eteryczne, romantyczne, liryczne aż po dramatyczne przedstawienia kobiet przeżywających dramat wojny. Co stałoby się, gdyby kobiety z obrazów doszły do głosu, stworzyły własny świat, zostawiając Pabla za jego drzwiami? Czy to co wyobrażone może stać się prawdziwe?

23 czerwca // BARTOSZ WOSZCZYŃSKI „CZY JUŻ TO_NIE_MY?” 17:00 // Open Air – Stare Miasto

Spektakl „Czy już to_nie_my” to wizja współczesnego społeczeństwa oraz próba zrozumienia głównych zasad nim rządzących. Stawia serie pytań dotyczących zależności pomiędzy jednostką, a grupą poruszając takie zagadnienia jak konformizm, presja społeczna, odmienność w szerokim rozumieniu, czy efekt Lucyfera opisanego przez Philipa Zimbardo. Ukazanie jednostki oraz grupy w różnych kontekstach igra z ich percepcją. Z jednej strony grupa ukazana jest jako mocny, złożony mechanizm, który jest niesłychanie silny, tym samym zachęca nas do dołączenia się do niej. Z drugiej zaś, ukazana jest ona jako byt niezwykle łatwy do manipulacji, w większości przypadków pozbawiający nas naszej tożsamości. Chęć pozostania jako indywidualna jednostka, mimo, iż często wiąże się z byciem liderem lub innowatorem i utożsamiana jest z silną wiarą we własne przekonania, czasem może po prostu być wynikiem naszej ignorancji. Widz zostaje zabrany w podróż, w której linia pomiędzy abstrakcją, a rzeczywistością zostaje zachwiana, a ’szara strefa’ zastępuje potrzebę oddzielania dobra od zła. Spektakl ‚Czy to_nie_my?’ stroni od jakichkolwiek osądów, a jedynie zadaje widzowi pytanie czy ten kalejdoskop obrazów ukazanych poprzez język tańca współczesnego to odrealniona wizja, która nas nie dotyczy, czy może jest to swoiste lustro przyszłości? Czy to nie my?

23 czerwca // IWONA OLSZOWSKA „EWA I ON”
19:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22

Współpraca Pawła Koniora i Iwony Olszowskiej została zapoczątkowana dzięki inicjatywie Adama Kamińskiego, który zaprosił duet na Laboratorium Ruchu we Wrocławiu w 2014 roku. „Ewa i On” to odsłona jednego z serii duetów improwizacji strukturalnej w tańcu współczesnym.
Scenariusz stanowi struktura tematyczna a tancerze na bieżąco kreują improwizując choreografie w czasie rzeczywistym (constant composition). Partytura spektaklu określa ramy działania między ruchem, tańcem, obecnością, wejściem w relacje oraz tworzeniem zdarzenia scenicznego. Ewa i On to impresja odnosząca się do Adama i Ewy.

24 czerwca // TEATR TAŃCA ZAWIROWANIA „REAL LOVE”
18:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22
PREMIERA

„Real Love” to misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku. Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie jakim darzy matka swoje dziecko. Jak czuje się kobieta będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć, to dwa wątki, które pojawiają się ustawicznie w spektaklu „Real Love” i oddziaływają na siebie w każdej chwili. Bycie matką i bycie blisko śmierci. „Real Love” to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki…

25 czerwca // FERENC FEHÉR „MORGAN AND FREEMAN”
19:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22

Szybki i zwariowany taniec z kimś, kto sam jest marionetką: małym, ożywionym człowiekiem.
Imię i nazwisko: Freeman
Wysokość: 35 cm lub mniej
Rozmiar buta: 5 cm
Złośliwość: olbrzymia
Czy jest przyjazny? Niekoniecznie…
– Morgan, jak opisałbyś tego małego człowieka?
– Kiedy pierwszy raz go spotkałem, wydawał się być miłym, małym facetem, ale potem … Jest bardzo żywy i nieco wredny. Zagorzale poszukuje powodów, by mnie dręczyć, i naprawdę mu się to podoba. Oczywiście nie zniosę tego zbyt długo, może będę musiał go zabić. Nie będę miał wyboru, dopóki się nie zmieni. On? Zmiany? NIGDY. On coś knuje. Wiem.
I jeszcze nie powiedziałem o jego przyjacielu, króliku.

26 czerwca // ALBANIAN DANCETHEATER COMPANY „NIHIL SUB SOLE NOVI”
19:00 // Ośrodek Zawirowania Belwederska 20/22

Czas i przestrzeń, rytm i dynamika, dusza i ciało ludzkie, porządek dla przetrwania i robotyzacji, indywiduum i społeczeństwo…są częścią badań oraz tematem tej sztuki. Czy te zjawiska zmieniają się w czasie i przestrzeni?

27 czerwca // DANCE COSMOPOLITAN (DESIGNARE MOVEMENT) „FOREST”
19:00 // Teatr Akademii Teatralnej Collegium Nobilium Miodowa 22/24

W gwałtownie zmieniającej się epoce prawdziwe relacje powoli zanikają.
Wartości etyczne stopniowo giną w bezgranicznie konkurencyjnym społeczeństwie, rządzonym przez materializm. Dlatego musimy powoli cieszyć się życiem.

___________________________________________________________________

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, e-teatr.pl, Radio Kampus, Metrowarszawa.pl, kwartalnik Taniec.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA
ul. Wspólna 61/101
00-687 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje: ttzawirowania@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/zawirowania/
Instagram: www.instagram.com/ttzawirowania/