CST / 21/09/2019 / WORK IN PROGRESS „BLACK SQR” / DAWID ŻAKOWSKI / SZTUKA NOWA / KONFERENCJA CST

01/07/19 / Aktualności, Konferencja 2019, Program 2019

„BLACK SQR” / DAWID ŻAKOWSKI / sztuka nowa

work in progress

21.09.2019  / PIĄTEK / godz. 19:00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

WSTĘP WOLNY

Rezerwacje: biuro@centrumsztukitanca.eu

 

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

 

Spektakl prezentowany w ramach obchodów trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

 

Dramaturgia i reżyseria: Dawid Żakowski

Asystent reżysera i produkcja: Maciej Tomaszewski

Współpraca dramaturgiczna: Piotr Piotrowicz

Współpraca choreograficzna: Ewelina Sobieraj

Muzyka i współpraca scenograficzna: Gamid Ibadullayev

Kostiumy: Zofia Komosa

Światła: Jędrzej Jęcikowski
Wykonanie: Paweł Mandziewski, Piotr Piotrowicz, Maciej Tomaszewski, Agata Zataj, Alicja Zalewska

Czas trwania: 50 min.

 

Czarny kwadrat jest doskonale niemy. Stanowi kwintesencję radykalnego gestu artystycznego. Piątka performerów w kolejnych sekwencjach ruchów ustosunkowuje swoje ciała względem niego. Ruch zaczyna się w punkcie zero. Gdzie pojawia się punkt zero? Na imprezie techno? Podczas medytacji? W trakcie orgazmu? Na mszy? Każdy z nas ma swój moment, w którym nie potrzebuje już nic więcej. Kiedy jest dobrze. Jednoczesna chwila przed i po. Czarny kwadrat jest faktem. Jest zabawny, jest pretekstem, jest ważny, jest bez znaczenia, jest źle zakonserwowanym obrazem, jest bez ruchu, jest początkiem naszej pracy. Niepodważalny i prosty. Zmienia swoją tożsamość w zależności od kontekstu działań toczących się w nim, jak i wokół niego. Czarny kwadrat jest abstrakcyjną przestrzenią sztuki, drzwiami prowadzącymi w wymiar twórczych eksperymentów nad ciałem i eksplorowaniem jego działań. To zdefiniowanie otwiera skojarzenia z Czarnym kwadratem na białym tle – awangardowym obrazem namalowanym w 1915. Jego autor, Kazimierz Malewicz, miał określić go jako współczesną ikonę. Performerzy szukają w kwadracie czegoś bliskiego sobie. Otwiera się przestrzeń wspomnień i pamięci, ale też zdobytej przez lata wiedzy. Krytyczne działania zaczynają się i urywają, są perfekcyjną ilustracją rzeczywistości lub abstrakcyjnym tańcem bez głębokiego znaczenia. Czarny kwadrat jest niemy, ale uruchamia pieśni w ciałach pięciu performerów.

 

DAWID ŻAKOWSKI

Reżyser, aktor i pedagog teatralny. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa (sztukanowa.pl) i Pracowni Teatru Fizycznego działającej w przestrzeni laboratoryjnej LUB/LAB w Warszawie. W ramach działań Stowarzyszenia i Pracowni TF prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej. W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, NeTTeatre w Lublinie. W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea, Moja wolność – Moja niepodległość, Warsaw: in Between, Mapy Pamięci, ARTYSTA. Mechanika ucieczki, Badania solarystyczne 2.0, Orfeo’70, Turyści, Pompa Funebris. Od 2012 roku pracuje jako kurator ds. teatru w Sochaczewskim Centrum Kultury. Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze.

 

Paweł Mandziewski (1997)

Aktor, performer. Ukończył Studium Technik Aktorskich w Warszawskiej Szkole Filmowej. W dorobku aktorskim ma kilkanaście etiud studenckich oraz epizody w profesjonalnych produkcjach. Pasjonuje się muzyką, fotografią, słowem pisanym – pisze krótkie formy poetyckie oraz krótkometrażowe scenariusze. Grał również na perkusji w zespole muzyki eksperymentalnej.

 

Piotr Piotrowicz (1993)

Performer, dramaturg i dziennikarz kulturalny. Absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 7 lat związany ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa. Grał w spektaklach „Władca Much” (2012) i „Artysta. Mechanika Ucieczki” (2013). Pracował jako dramaturg i performer przy produkcjach „Muchy” (2015) i Badania Solarystyczne 2.0 (2016). Od 2017 roku współprowadził warsztaty teatru fizycznego dla młodzieży i dorosłych w ramach Kursu Teatru Fizycznego. Ukończył kurs „Laboratorium kultury: Kształcenie w zakresie zawodu dramaturga” organizowany przez SWPS Warszawa we współpracy z Nowym Teatrem.

 

Maciej Tomaszewski (1991)

Performer. Absolwent studiów magisterskich na kierunku Wiedza o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2011 roku w Stowarzyszeniu Sztuka Nowa jest współprowadzącym warsztaty teatru fizycznego w projektach edukacyjnych. Zagrał w spektaklach „Władca Much”, „Mapy Pamięci”, „ARTYSTA. Mechanika ucieczki”, „Muchy”, „Badania Solarystyczne 2.0”, „Turyści”. Współprowadzący Kursu Teatru Fizycznego organizowanego w Lub/Labie.

 

Alicja Zalewska (1997)

Performerka. Studentka MISH na UW (psychologia i kulturoznawstwo) oraz Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2016 roku aktywnie działająca w Stowarzyszeniu Sztuka Nowa w ramach Kursu Teatru Fizycznego. Performerka w spektaklu „Pink Bitterness. Księżniczki” (nagrodzonym na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodego Teatru „Krzykowisko w Maszewie). Współpracuje wolontaryjnie z działem edukacji teatru TR Warszawa.

 

Agata Zataj (1998)

Aktorka, performerka. Studentka Kulturoznawstwa na UW. Uczęszczała do Ogniska Teatralnego u Machulskich, gdzie w 2015 roku zrealizowała projekt Story Lab 90s w ramach Festiwalu Korczak w Teatrze Powszechnym. Ukończyła kurs aktorski Sfilmowani.

Od zeszłego roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa w ramach grupy teatru fizycznego, gdzie pracuje nad metodami ekspresji swojej osobowości i ciała.

 

—————

Spektakl prezentowany w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.

Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku” to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.

Część naukową i praktyczną codziennie uzupełniać będzie część artystyczna, którą stanowią spektakle w większości zrealizowane przez warszawskie artystki. Zgodnie z ideą „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ” zaprezentowane zostaną różne prace wybrane w ramach Programu Spektakli, Koprodukcji i Premier CST 2019 przez komisję w składzie: Magda Chabros, Joanna Chitruszko, Julia Hoczyk, Hanna Raszewska-Kursa, Agata Życzkowska. W środowisku tańca reprezentacja kobiet jest bardzo silna i wyrazista, dlatego program części artystycznej konferencji ma na celu wyeksponować różne spojrzenia na sprawy społeczne z perspektywy kobiety. Będą to prace zarówno młodych twórczyń, które dopiero kończą uczelnie artystyczne, jak i prace dojrzałych, doświadczonych choreografek i tancerek, które stworzyły wiele prac prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

Konferencja organizowana jest w ramach programu rozwoju refleksji nad tańcem w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. W 2018 r. odbyła się konferencja „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, a także ukazała się publikacja pod tym samym tytułem. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją i rozszerzeniem idei analizy i zobrazowania warszawskiego środowiska tańca. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się sztuce tańca i choreografii w Warszawie oraz wspólnego stawiania pytań o przyszłość tańca w stolicy.

Termin KONFERENCJI: 19-21.09.2019

WSTĘP WOLNY na KONFERENCJĘ / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY do 8.09.2019

Dla uczestników konferencji CST wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny.

Formularz zgłoszenia:

https://forms.gle/yXxXQQiDWAgUVH7L8

KURATORKI KONFERENCJI:

mgr Marta Seredyńska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ NAUKOWA

mgr Paulina Święcańska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

mgr Agata Życzkowska

Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: konferencja@centrumsztukitanca.eu

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂