CST / DWIE PREMIERY „ciało, na głos” / ALICJA CZYCZEL – „ABSOLWENCI” / AGNIESZKA BORKOWSKA

03/09/19 / Aktualności, Program 2019

„ciało, na głos” / ALICJA CZYCZEL

ABSOLWENCI”/ AGNIESZKA BORKOWSKA

20.09.2019 / godz. 19:00

BILETY 20 ZŁ

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

1 bilet na 2 spektakle

(dla uczestników konferencji CST wstęp wolny)

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakle prezentowane w ramach obchodów trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

———————

ABSOLWENCI”/ AGNIESZKA BORKOWSKA

Koncepcja: Agnieszka Borkowska

Choreografia: Agnieszka Borkowska we współpracy z Marią Bijak i Markiem Bulą

Występują: Maria Bijak, Marek Bula

Muzyka: Piotr Adamiak

Czas: 15 min.

Pomysł na spektakl „Absolwenci” zrodził się pod wpływem zderzenia z warszawską rzeczywistością, w jaką wpadają młodzi twórcy, ciągnący do stolicy z ciepłym jeszcze, dopiero co odebranym dyplomem magistra sztuki. Jest to próba zaśmiania się nie tylko przez łzy, ale również metaforycznie. Zaśmiania się z magistrów sztuki, uczących dzieci, która ręka jest prawa, a która lewa. Niezależnie od obranej ścieżki, każdy Absolwent dąży do podjęcia pracy zarobkowej, przez co prędzej czy później wpada w relację Pracownik-Pracodawca. Ten właśnie związek, rządzący się uniwersalnymi dla każdego zawodu prawami, stał się tematem prezentowanego duetu. Duet ten jest pierwszym krokiem do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu, w którym zawierają się myśl, ruch, słowo, jakość. Spektaklu, który się śmieje, ale też daje nadzieję ludziom na podobnym etapie życiowym, nawet tym obracającym się w innych niż artystyczne środowiskach.

AGNIESZKA BORKOWSKA

Urodzona 22 września 1994 r. w Szczecinie. Absolwentka AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendystka Kibbutzim College of Education Technology and Arts w Tel Awiwie, gdzie współtworzyła spektakl „No borders”. Autorka choreografii „On ice this thin”, która zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu 3,2,1…Taniec w Krakowie oraz wygrała polskie eliminacje do konkursu SoloDuo w Budapeszcie. Wiedzę i doświadczenie zdobywała u takich pedagogów jak: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Jacek Łumiński, Janusz Skubaczkowski,  Eryk Makohon, Natalia Iwaniec, Igor Podsiadły, Patricia van Deutekom, Thierry Verger.

MARIA BIJAK

Urodzona w Warszawie, od 13 roku życia zakochana w musicalu. Uczęszczała do Warsztatowej Akademii Musicalowej, następnie brała udział w 2 letnim programie dla tancerzy Horn Dance Project, gdzie zainteresowała się tańcem współczesnym. Uczestniczka wielu warsztatów tańca współczesnego m.in. (Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego „Na bosaka”), a także kontakt improwizacji ( F.R.U. w Łodzi ) Absolwentka AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Współpracuje z teatrami muzycznymi w Gdyni, Wrocławiu, a także z Och-Teatrem w Warszawie oraz Warszawską Operą Kameralną.

MAREK BULA

Urodzony w Tarnowskich Górach, Aktor – Tancerz – Wokalista. Absolwent AST w Krakowie im. Stanisława Wyspiańskiego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Śpiewa, odkąd pamięta. Głos i świadomość wokalną kształcił pod okiem Małgorzaty Zachnik, a później rozpoczął naukę z dość wymagającym nauczycielem-samym sobą. Swoją drogę teatralną rozpoczął w Tarnogórskim Teatrze ZL, w licznych spektaklach Ewy Wyskoczyl. W czasie procesu kształcenia brał udział w projektach teatralnych, tanecznych i muzycznych w Polsce i za granicą m.in. w spektaklu dyplomowym Kibbuzim Collage of Education w Tel-Awiwie; spektaklu dyplomowym „Bezdech” w chor. i reż. Sylwii Hefczyńskiej–Lewandowskiej, Horizonte neanderland BIENNALE.

———————–

„ciało, na głos” / ALICJA CZYCZEL

PREMIERA

20.09.2019 / godz. 19:00

Choreografia i wykonanie: Alicja Czyczel

Badania choreograficzne: Dana Chmielewska / Zehra Proch / Emma Tricard

Dokumentacja procesu: Filip Madejski

Opieka artystyczna: Jocelyn Cottencin, DD Dorvillier

Konsultacja lingwistyczna:  Frédéric Delord

Produkcja: ICI-CCN Montpellier Occitanie / Master ex erce

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Narodowe Centrum Rozwoju Choreografii La Maison CDCN w Uzès / Teatr Le Périscope w Nîmes, Francja / Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Premiera francuska: 22 maja 2019

Premiera polska: 20 września 2019

Czas: 30 minut

W tej choreografii wyobraźnia jest dźwiękowa. Ciało tancerki negocjuje z językiem, z którym dzieli przestrzeń. Mowa porusza, przemieszcza się i kieruje uwagę widzek i widzów ku licznym relacjom dźwięku i ruchu. Słowo mówione ma performatywną siłą sprawczą na równi z tańcem. Metodologia i wrażliwość, które towarzyszyły twórczyniom tego spektaklu, stawiają słuch, percepcję energii i ruch uwagi ponad zmysł wzroku. Czy możliwa jest choreografia wyobrażonego, niewidzialnego oraz odczuwalnego ciała?


Fot. Marc Coudrais

ALICJA CZYCZEL

Choreografka, tancerka i kulturoznawczyni dzieląca czas pomiędzy Francję i Polskę. Absolwentka magisterskich studiów choreograficznych exerce w Narodowym Centrum Choreografii ICI-CCN w Montpellier, filmoznawstwa na UJ, Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych na UW oraz Paris-Sorbonne. Laureatka nagrody specjalnej im. Jerzego Gota za pracę z zakresu historii teatru polskiego w konkursie organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie. Absolwentka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Stypendystka Młodej Polski, Alternatywnej Akademii Tańca w Art Stations Foundation oraz danceWEB.

 

 

—————

Po spektaklach „ciało, na głos” i „Absolwenci” PANEL DYSKUSYJNY: „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ.Przyszłość warszawskiego środowiska tanecznego w kontekście istnienia Centrum Sztuki Tańca w Warszawie”

Prowadzenie: Hanna Raszewska-Kursa

—————

Spektakle prezentowane w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.

Spektakl prezentowany w ramach KONFERENCJI CST 2019 „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”.

Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku” to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.

Część naukową i praktyczną codziennie uzupełniać będzie część artystyczna, którą stanowią spektakle w większości zrealizowane przez warszawskie artystki. Zgodnie z ideą „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ” zaprezentowane zostaną różne prace wybrane w ramach Programu Spektakli, Koprodukcji i Premier CST 2019 przez komisję w składzie: Magda Chabros, Joanna Chitruszko, Julia Hoczyk, Hanna Raszewska-Kursa, Agata Życzkowska. W środowisku tańca reprezentacja kobiet jest bardzo silna i wyrazista, dlatego program części artystycznej konferencji ma na celu wyeksponować różne spojrzenia na sprawy społeczne z perspektywy kobiety. Będą to prace zarówno młodych twórczyń, które dopiero kończą uczelnie artystyczne, jak i prace dojrzałych, doświadczonych choreografek i tancerek, które stworzyły wiele prac prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.

Konferencja organizowana jest w ramach programu rozwoju refleksji nad tańcem w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. W 2018 r. odbyła się konferencja „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, a także ukazała się publikacja pod tym samym tytułem. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją i rozszerzeniem idei analizy i zobrazowania warszawskiego środowiska tańca. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się sztuce tańca i choreografii w Warszawie oraz wspólnego stawiania pytań o przyszłość tańca w stolicy.

Termin KONFERENCJI: 19-21.09.2019
WSTĘP WOLNY na KONFERENCJĘ / OBOWIĄZUJĄ ZAPISY do 8.09.2019
Dla uczestników konferencji CST wstęp na wszystkie spektakle bezpłatny.
Formularz zgłoszenia:
https://forms.gle/yXxXQQiDWAgUVH7L8

KURATORKI KONFERENCJI:

mgr Marta Seredyńska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ NAUKOWA

mgr Paulina Święcańska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

mgr Agata Życzkowska
Kuratorka Konferencji CST 2019: CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: konferencja@centrumsztukitanca.eu

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.