„PRYWATKA Eastern Europeans Take On Movement”
ALEKSANDRA BORYS /
WOJCIECH GRUDZIŃSKI
PREMIERA
7.11.2019 / godz. 19:00
Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12
W 1989 roku w Polsce odbywają̨ się pierwsze demokratyczne wybory. Dwadzieścia lat później Jerzy Buzek zostaje wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc tym samym pierwszą osobą z Europy Wschodniej na tak wysokim stanowisku w Unii Europejskiej. W tym czasie gust muzyczny kolejnego pokolenia Polaków kształtują między innymi składanki takie jak BRAVO HITS i POPCORN sygnowane przez zachodnie koncerny.
Bez względu na szerokość geograficzną, ludzie uwielbiają plebiscyty, które mogą być odzwierciedleniem ich poglądów, gustów lub wizytówką w świecie, do którego na co dzień nie mają bezpośredniego dostępu. W projekcie PRYWATKA Eastern Europeans Take On Movement zachodnia cywilizacja zderza się z rzeczywistością Europy Wschodniej, która dość bezkrytycznie, aczkolwiek na swój sposób łaskawie ją przyjmuje i z niej korzysta.
PRYWATKA to lista przebojów złożona z ulubionych utworów, zapamiętanych gestów i obrazów – to choreografia wspomnień, forma estradowego raportu i retrospekcja tożsamości.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami. Prowadzenie: Julia Hoczyk
Koncepcja i wykonanie: Aleksandra Borys, Wojciech Grudziński
Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury
Podziękowanie za wsparcie: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
——
Aleksandra Borys pracuje na polu choreografii, ekologii, astronomii, astrologii i kosmologii. Ukończyła kierunek MA Art and Science w Central Saint Martins/ University of the Arts w Londynie, BA performer w Codarts/ University of Arts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Panstwowej Szkoły Baletowej w Łodzi.
W swojej praktyce artystycznej prowadzi badania nad relacją Ziemi/ Człowieka/ Wszechświata, zarówno na poziomie naukowym jak i kulturowym. Łącząc choreograficzne myślenie z sztuką wizualną, tworzy instalacje, które oferują widzowi fizyczne doświadczenie łączności, konsekwencyjnośći wydarzen. Prace choreograficzne Aleksandry krążą wokół poszukiwań ruchowych, możliwości fizycznych oraz funkcjonalności ciała ludzkiego w różnych środowiskach.
W 2015 otrzymała Stypendium Badawcze Grażyny Kulczyk na badania z zakresu art and science, a w 2019 otrzymala stypendium tworcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuacje poszukiwan tym razem w odniesieniu do polskich Kregow Kamiennych i kosmologii z nimi zwiazanej.
——
Wojciech Grudziński (ur. 1991) – tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz takich holenderskich programów, jak: Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting (2012/2013) i Stichting Bekker – La Bastide – Fonds (2013). Laureat konkursu na wizytę studyjną w Movement Research at Judson Church w Nowym Jorku organizowanym we współpracy z GPS/Global Practice Sharing Program, Art Stations Foundation oraz Instytutem Muzyki i Tańca (2018).
Podczas edukacji tanecznej brał udział w przedstawianiach wielu choreografów takich jak m.in. Itamar Serussi, Hans van Manen, Ed Wubbe oraz Jiříi Kylián. W 2013 odbył staż w Holandii z zespołem St. Jens Van Daele Dance Company, biorąc udział w projekcie Spring Tide. Współpracę z zespołem kontynuował w latach 2014-2015, występując w kolejnej produkcji zatytułowanej About Lucien. W sierpniu 2015 dołączył do zespołu CoisCéim Dance Theatre w Irlandii, gdzie pracował przy projekcie dla THE WOLF AND PETER. Choreografia ta była prezentowana m.in. podczas Baboró International Arts Festival (Galway, Irlandia) oraz Belfast International Arts Festival (Belfast, Wielka Brytania). W 2015 roku współpracował również z akademią La Cambre/ Ecole nationale supérieure des arts visuels w Brukseli, przygotowując choreografię do pokazu dyplomowego abiturienta wydziału projektowania mody, Clovisa Nixa. W latach 2016/2017 brał udział w projektach #moiprzyjacieletancza i Absolutely Fabulous Dancers zrealizowanych z grupą HOTELOKO movement makers. Był jednym z artystów biorących udział w warszawskiej wersji spektaklu Gala Jérôme’a Bela, którego premiera odbyła się w lipcu 2017 w Nowym Teatrze w ramach Festiwalu Ciało/Umysł.
Jednocześnie artysta realizuje własne projekty choreograficzne. W 2013 roku wziął udział w festiwalu Verborgen Stegen Schiedam, prezentując autorską choreografie Fresh Flesh, która wcześniej była pokazywana w Hadze (Korzo Theater) i Rotterdamie (De Gouvernestraat) w Holandii. Wiosną 2016 roku wziął udział w warsztatach z Ivo Dimchevem w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, podczas których rozpoczął prace nad solowym projektem SLAVE4YOU dlaciebiedlarodziny. Premiera spektaklu odbyła się we wrześniu 2016 roku podczas Sceny Tańca Studio w Warszawie. W 2017 roku artysta zrealizował przedstawienie PAX, którego produkcja odbyła się w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt bazuje na praktyce choreograficznej opartej na multiplikowaniu ruchu, nawiązującej do marketingowych mechanizmów i seryjnej produkcji artykułów szwedzkiej marki IKEA. W 2018 roku Wojciech był rezydentem w Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Stary Browar Nowy Taniec w ramach Solo Projektu Plus 2018), realizując spektakl POPULUXE, który problematyzuje kwestie luksusu i bada architektoniczny styl googie jako potencjalne narzędzie choreograficzne. Spektakl został zakwalifikowany do pokazu w ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 w Gdańsku. Latem 2018 roku Grudziński odbył rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas , której wspólnie z Aleksandrą Osowicz oraz Joanną Ostrowską, pracował nad projektem Performance Międzygatunkowy. W roku 2019 w ramach cyklu Krajobraz Komuny Warszawa artysta przygotował pracę inspirowaną przestrzenią Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Projekt RODOS to nie tylko wycieczka krajoznawcza, ale też cruising podziemia działkowców.
———————
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
————
Organizatorzy projektu CST:
Fundacja Artystyczna PERFORM
Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Prawa autorskie
Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.