CST / CENTRUM SZTUKI TAŃCA W WARSZAWIE / PROGRAM NA PAŹDZIERNIK 2018

15/08/18 / Aktualności, Program 2018

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca działających w 20 organizacjach pozarządowych NGO i kolektywach tanecznych związanych z tańcem współczesnym i sztukami performatywnymi. Głównym celem CST jest promocja działań tych organizacji poprzez zbudowanie atrakcyjnej oferty dla miłośników/ek tańca i współpraca na polach artystycznym, edukacyjnym, społecznym i teoretycznym.

Program PAŹDZIERNIK 2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

 

PREMIERA:  „frau blush”

HOTELOKO movement makers / Agata Życzkowska / Wojciech Grudziński

8.10.2018 / 19:00
BILETY 10 zł (Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa)
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DKKadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa


Koncepcja / reżyseria / dramaturgia: Agata Życzkowska
Choreografia: Wojciech Grudziński

Współpraca choreograficzna: Magdalena Przybysz
Wykonanie: Wojciech Grudziński / Katarzyna Kafel / Agata Życzkowska
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Jakie jest Twoje najpiękniejsze przeżycie związane z kobiecością?

Ile widzisz w sobie swojej matki?

Jakie słowa kojarzą Ci się z kobietą?

Czy masz przyjaciela przeciwnej płci?

 

Performans taneczny dialogujący z rzeczywistością XXI wieku, w którym kobieta i jej rozmaite oblicza są tematem dyskusji. Spojrzenie na temat nie-kobiecości z różnych perspektyw. Czy podział na żeński/męski jest uzasadniony w dzisiejszych czasach?

Próba dotknięcia tematu, jak ważny jest obraz siebie, który mam wewnątrz oraz obraz siebie, który przekazuję innym.  Jakie znaczenie ma umysł świadomy – to na czym się w życiu koncentruję, a jakie umysł podświadomy – co mam w sobie wytrenowane poprzez strukturę społeczną, kompetencje komunikacyjne czy osobiste doznania?

Spektakl oparty na połączeniu działań performatywnych z tańcem współczesnym zbudowany z różnych opowieści. Nie-tylko dla kobiet.

Premiera w ramach programu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Po spektaklu rozmowa z widzami. Spotkanie prowadzi dr Sandra Frydrysiak.

Podziękowania za udział dla Kariny, Basi, Łucji, Zuzi, Marty, Wojtka, Tomka, Helenki, Barbary, Ani, Ilony, Teresy, Hielde, Sigrun, Julii, Kathariny, Marianne, Moniki, Heather, Marii, Sandro, Josha

 

JESTEŚMY TAM, GDZIE JEST DOBRY FLOW.

www.facebook.com/HOTELOKO

www.fundacjarozwojuteatru.pl

 

KINO TAŃCA / Body.mov1: Materia
24.10.2018 / 19:00

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DKKadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
WSTĘP WOLNY (Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa)
Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

Program Body.mov realizowany w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie koncentruje się na współczesnych obrazach ciała w ujęciu filmu tańca. Odwołuje się do różnych obszarów ekspresji cielesności oraz jej postrzegania w kontekstach artystycznym, społecznym i kulturowym. Program wieczoru „Body.mov1: Materia” tematycznie oscyluje wokół zderzenia światów: materialnego i niematerialnego, realnego i wirtualnego, świata nauki i świata sztuki. Kontekstem programu jest przybliżenie technologii służących komputerowo generowanej choreografii oraz zastosowanie wirtualnego obrazowania ciała w obszarze filmu tańca. „Materia” to zestaw filmów krótkometrażowych z Holandii, Niemiec, Bułgarii i USA, m.in. opera choreograficzna Symmetry – reż. Ruben Van Leer (premiera polska), bułgarska animacja Firebird  – reż. Velislava Gospodinova czy cyfrowy film tańca Cubed. Kuratorką programu jest Regina Lissowska-Postaremczuk. Po projekcji rozmowa z Małgorzatą Gajdemską o cyfrowych trendach filmu tańca oraz wirtualnym obrazowaniu materii ciała.

Program zrealizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz ShortWavesFestival

 

PROGRAM:

Symmetry

reż. Ruben Van Leer | Holandia 2015 | 26 min.

Symmetry to opera choreograficzna, zrealizowana w wielkim akceleratorze cząstek w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN.

Symmetry Unravelled

reż. Juliette Stevens | Holandia 2015 |26 min.

SymmetryUnreveled to dokument filmowy odsłaniający kulisy powstawania i idei filmu.

PREMIERA POLSKA

 

Unnamed Sound Sculpture

Reż. Daniel Franke, Cedric Kiefer | Niemcy 2012 | 5 min

Rzeźba kinetyczna stworzona za pomocą danych ruchowych zarejestrowanych przez motioncapture, a następnie złożonych w nową formę choreograficzną.

PREMIERA POLSKA

 

ЖарПтица (Firebird)

Reż. Velislava Gospodinova | Bułgaria 2016 | 7 min. 7 s.

Artystyczna animacja spaja muzykę i choreografię i wirtualnie wykreowany obraz w magiczny świat, w którym miłość jest wiodącą metafizyczną siłą pokonującą życie i śmierć.

 

Cubed

Reż. Mitchell Rose,Susan Van Pelt Petry, Shane Mecklenburger| USA 2017 | 3 min. 29 s.

Cyfrowy film tańca, który w kubicznym przeobrażeniu ciała odkrywa metafory międzyludzkich granic i izolacji.

PREMIERA POLSKA

 

WYSTAWA

Wystawa „BASIU, ZATAŃCZYMY?” – poświęcona pamięci Barbary Bittnerównej oraz Witolda Grucy
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DKKadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa

30.10.2018 – wernisaż
30.10 – 31.11.2018 – wystawa

Współpraca: ZASP
Kurator: Piotr Janowczyk

Kadr w filmu „Ten, którego kocham” wg G. Gershwina, reż. Władysław Forbert, 1957 r.

WSTĘP WOLNY (Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa)

Barbara Bittnerówna – wybitna primabalerina i partnerujący jej na scenie znakomity tancerz i choreograf Witold Gruca. Razem tworzyli jedną z najważniejszych par polskiego baletu XX wieku. Ich sylwetki przypomni szykowana przez Centrum Sztuki Tańca na stulecie ZASP wystawa fotograficzna. A w niej m.in. wyszukane w archiwum Instytut Teatralnego im. Z. Raszewskiego zdjęcia mistrza czarno-białego obrazu Edwarda Hartwiga. Prawdziwe „must see” nie tylko dla wszystkich miłośników tańca, ale też analogowej retro fotografii sprzed pół wieku. Kuratorem wystawy jest Piotr Janowczyk. Wernisaż w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr 30.10.2018. Wystawa czynna do 30.11.2018.

 

Teatr CHOREA / „Ciemność. To co jest ukryte”
22.10.2018 / 19:00
/ spektakl taneczny

Spektakl z audiodeskrypcją po ówczesnym zgłoszeniu i zapisie na listę (liczba odbiorników ograniczona): biuro@centrumsztukitanca.eu

BILETY 10 zł (Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa)
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DKKadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa

Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Przygotowanie muzyczne: Joanna Filarska
Kostiumy: Mateusz Bidziński
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Reżyseria światła: Tomasz Krukowski
Wizualizacje: Paweł Klepacz
Obsada: Joanna Chmielecka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Anna Piekarniak, Aleksandra Szałek, Aleksandra Ziomek, Przemysław Bitner, Tomasz Hołubowicz, Grzegorz Nasalski

Po spektaklu spotkanie prowadzi Jadwiga Majewska.

 

Ciemność? Boję się jej. Takiej odpowiedzi udzieliłaby większość z nas. Dla obawiających się ciemności jest ona przede wszystkim brakiem czegoś, do czego przywykliśmy, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności. Większość ludzi potrzebuje ciemności. Jak brzmi Twoja Ciemność? Boisz się jej? A może wręcz przeciwnie, bardzo jej pragniesz?

 

Spektakl „Ciemność. To co jest ukryte” to kolejny etap współpracy tancerzy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Muzyczno-ruchowy projekt jest odzwierciedleniem widzialności osób narażonych na marginalizację, których życie zostało rozerwane pomiędzy światłem/ciemnością, dźwiękiem/ciszą, ruchem/bezruchem. Muzyka wykonywana jest na żywo. Warstwa literacka spektaklu została wzbogacona o wątki naukowe.

Codzienny cykl życia człowieka podzielony jest na dwie fazy. Podczas jednej dominuje światło, w drugiej natomiast – ciemność. Porządek ten został, od pewnego momentu w historii cywilizacji, zaburzony przez skąpanie świata w sztucznym świetle. Wówczas to nasiliły się intuicje i przeświadczenia, które kategoryzują ciemność jako obszar zła, natomiast światłu przypisują walory wydobywania dobra i jasności, ułatwiającej funkcjonowanie w codziennym życiu.

Z naukowego punktu widzenia całkowita ciemności nie istnieje. Wszystkie ciała emitują bowiem promieniowanie elektromagnetyczne – światło. Osoby niewidome i słabowidzące postrzegają ciemność zupełnie inaczej. Ciemność to dla nich znajomy obszar bezpieczeństwa, to poczucie podmiotowości, wolności, to także ramy wyrażania radości i swobody we własnym działaniu. Niewidomi posiadają narzędzia i umiejętności by żyć w ciemności. Nie boją się jej, ale traktują ją jako naturalne środowisko życia.

www.chorea.com.pl

 

Janusz Adam Biedrzycki – aktor, tancerz, choreograf, instruktor teatralny. Absolwent UMCS w Lublinie, kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja folklorystyka i etnologia, teatrologia i filmoznawstwo. Absolwent UŁ kierunku zarządzanie kulturą. Współzałożyciel Teatru CHOREA. Członek kursu „Pedagog w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w  Warszawie. Współpracował z teatrami: Nettheatre w Lublinie, Teatr „Pinokio” Łódź. Autor choreografii do spektakli „Koguty Borsuki i inne Kozły…” reż. Iga Załęczna oraz monodramu „Upadek Psycho-Somatic-Gaym. Pomysłodawca i realizator cyklu warsztatów zakończonych spektaklem „Brzydal”. Stypendysta MKiDN w latach 2010 oraz 2014 i Urzędu Miasta Łodzi w 2013r./2017r. Pomysłodawca i realizator projektu „Vidomi” oraz „Vidomi-Kontynuacje” cyklu warsztatów tanecznych zakończonych spektaklem, z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Współtwórca podręcznika „Trening fizyczny aktora” we współpracy z Łódzką Szkołą Filmową, przy wsparciu IMiT-u.

 

Magdalena Paszkiewicz – tancerka, reżyserka, choreograf, magister fizyki, doktor nauk ekonomicznych, instruktorka tańca współczesnego. W latach 1998-2013 związana z Teatrem Tańca „PRO” Łódzki Dom Kultury. Najważniejsze premiery jako współtwórczyni i tancerka: „BorderLine” 2007; „Roboczogodziny, czyli Kobiecość Krańcowa” 2009/2010; „Historie być może prawdziwe” w ramach Dotknij Teatru 2012;  „Wióry lecą!” 2012;  „Pokojówki” w ramach Dotknij Teatru 2013. Aktorka Teatru Kilku Osób, w reż. Mariana Glinkowski: „Słowa pomieszane ze snami” 2010; „Orfeusz” 2012. Współchoreografka solo pt. „3D of Me”. Reżyserka i współchoreograf monodramu „Upadek, PSYCHOSOMATIC GAY-m” (2010) J. A. Biedrzyckiego. Laureatka konkursu Rezydencja/Premiera 2011 Klub Żak Couching z Wojtkiem Mochniejem i realizacja solo „Panna P”. Współpracowała przy projekcie ORATORIUM DANCE PROJECT 2011/2012 Teatru Chorea oraz z J. A. Biedrzyckim współreżyserowała spektakle: „Brzydal” 2013;  „Vidomi” 2014.

 

———————————-

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.