CST / Repertuar marzec 2018

01/03/18 / Aktualności, Program 2018

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca działających w 18 organizacjach pozarządowych NGO związanych z tańcem współczesnym i sztukami performatywnymi. Głównym celem CST jest promocja działań tych organizacji poprzez zbudowanie atrakcyjnej oferty dla miłośników/ek tańca i współpraca na polach artystycznym, edukacyjnym, społecznym i teoretycznym.

 „Tańca pod żadną postacią nie można wykluczyć z zakresu jakiegokolwiek szlachetnego kształcenia: tańczyć nogami, ideami, słowami i – czyż trzeba jeszcze dodawać umiejętność tańca piórem?”

Friedrich Wilhelm Nietzsche

 

„W 2018 roku w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skoncentrujemy się na szeroko pojętej edukacji w dziedzinie tańca współczesnego. Będzie to zarówno edukacja taneczna skierowana do profesjonalistów i amatorów z zakresu praktyki i teorii tańca, jak i bogata oferta spektakli oraz premier stanowiąca dopełnienie i kwintesencję działań edukacyjnych. Nasza tegoroczna oferta poszerzy się o warsztaty taneczne, master classy, laboratoria środowiskowe, wystawę, warsztaty pisania o tańcu, animacje, kino tańca oraz artykuły o tematyce tanecznej. Kuratorzy i kuratorki poszczególnych działów, pedagodzy tańca, animatorzy i animatorki, tancerze i tancerki, choreografowie i choreografki oraz dyrekcja CST postarają się w tym roku pokazać, jak wiele twarzy i możliwości niesie ze sobą taniec współczesny nie tylko pod kątem artystycznym, ale także edukacyjnym. Głównym punktem programu stanie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa z dziedziny tańca „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”.

Zapraszam na wspólne doświadczanie sztuki tańca w 2018 roku”.

Paulina Święcańska, Dyrektorka CST

 

„Kluczem do edukacji jest przeżycie piękna”

Friedrich Schiller

 

„W tym roku będziemy kontynuować prezentację spektakli, które pojawią się w jeden poniedziałek miesiąca. W pierwszej połowie roku zobaczymy różnorodne prace, ale przede wszystkim duety. Obok artystów i artystek związanych z CST zapraszamy niezależnych twórców z Warszawy oraz prezentujemy spektakle z innych miast w Polsce. Dodatkowo CST będzie koproducentem czterech premier z dziedziny tańca współczesnego, w tym jednej dla dzieci i jednej dla młodzieży. Spektakle i koprodukcje zostały wybrane przez Komisję w otwartym naborze. Kolejną linię będą stanowiły prezentacje artystów, którzy nie mają stałej przestrzeni oraz spektakle zagraniczne. Po spektaklach będą odbywały się spotkania artystów z widzami zarówno w formie tradycyjnej rozmowy z możliwością zadawania pytań przez publiczność, jak i w formie eksperymentalnych gier i dyskusji, które mają na celu włączanie i mocniejsze zaangażowanie widzów w szerszą rozmowę o tematyce spektakli.

Wszystkie te działania mają na celu dopełnienie programu edukacji, na który w tym roku będzie położony szczególny nacisk. Pragniemy prezentować spektakle, gdzie poprzez kontakt z żywą sztuką będziemy edukować następne pokolenia, ale też widzów w każdym wieku w tej niezwykłej dziedzinie sztuki, jaką jest taniec współczesny”.

Agata Życzkowska, Dyrektorka CST

 

OTWARTY POKAZ PRACY

Projekt realizowany w ramach Programu Animacji Centrum Sztuki Tańca

21.03.2018 / godz. 13:00

Tytuł: WERSJA DEMO

miejsce : sala 307 na III piętrze

Wstęp wolny

 

Koncepcja, choreografia, warsztaty: Magdalena Przybysz

Współpraca merytoryczna: Ewa Tyralik, Kinga Boruń

Partnerzy: Szkoła Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie

 

„Nazwa projektu z jednej strony nawiązuje do pojęcia „demo” czyli  próbnej/demonstracyjnej wersji gry czy nagrania, a z drugiej do słowa demokracja. Tak jak demo jest wydawane w celu zapoznania odbiorcy z grą, tak i ten performans ma na celu przybliżyć zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom oraz pedagogom zasady demokratycznej współpracy i empatycznej komunikacji. Trzecia możliwość, która może nastąpić:) to skrót od demolki, ale jeśli coś takiego nastąpi, to będzie to taki rodzaju twórczej demolki, z której potem wspólnie można poskładać coś wartościowego ”

Magdalena Przybysz

W projekcie wezmą udział młodzi performerzy z Warszawy, w wieku 4-10 lat. Przez 2 miesiące wezmą oni udział w warsztatach tańca współczesnego oraz grach i zabawach choreograficznych, które będą miały na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej i ruchowej, abstrakcyjnego myślenia o tańcu oraz wyrażania poprzez ruch tego, co myślą i czują. Program realizowany będzie we współpracy z Ewą Tyralik, która jest story tellerką i trenerką komunikacji opartej na empatii, a także mamą 4 letniej Alicji i 15 letniej Julii oraz z pedagożką Kingą Boruń, która od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w twórczym duchu współpracy, sama jest także performerką. W pierwszy dzień wiosny wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach zaprezentują choreograficzny performans  pt. „Wersja demo”. Jego istotną cechą będzie to, że to dzieci same zdecydują wcześniej, co chcą zaprezentować i w jakiej formie oraz na jaki temat chcą się wypowiedzieć. Rolą animatorki i opiekunów w trakcie procesu będzie dbania o bezpieczeństwo, budowania atmosfery współpracy i dobrej zabawy oraz podsuwania tanecznych i psychologicznych narzędzi. W ten sposób dzieci będą mogły doświadczyć wszystkich etapów procesu twórczego: wybór tematu, burza mózgów, faza chaosu, faza porządkowania, mobilizacja przed występem oraz podzielenie się doświadczeniem z publicznością.

Po performansie Ewa Tyralik, Kinga Boruń oraz Magdalena Przybysz w rozmowie z publicznością przedstawią główne założenia nowoczesnych metod edukacyjnych opartych na demokratycznych zasadach, empatii i rozwoju  emocjonalnej i społecznej i twórczej inteligencji. Publiczność, performerzy, opiekunowie, pedagodzy oraz rodzice będą mogli włączyć się do wspólnej rozmowy i refleksji.

 

Około godziny 14.00 rozmowa z twórcami i publicznością.

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

 

www.magdalenaprzybysz.com

 

 

OTWARTY POKAZ PRACY

26.03.2018 / godz. 16:00-17:30

Tytuł: OTWARTA LEKCJA Z ŁUKASZEM CZAPSKIM

miejsce : sala 307 na III piętrze

Wstęp wolny

 

„Praca związana z ciałem, jego rozwojem oraz poszerzaniem jego świadomości jest ważną częścią mojego życia.” Łukasz Czapski


fot. Hygin Delimat

Finał warsztatów z Łukaszem Czapskim, tancerzem i choreografem tańca współczesnego w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca. Podczas otwartej lekcji uczestnicy zaprezentują poznane elementy techniki Floorwork. Zaprosimy też publiczność do wypróbowania ćwiczeń, które pozwolą zmobilizować kręgosłup i wykorzystać podłogę do efektywnego poruszania się w przestrzeni.

 

Łukasz Czapski jest tancerzem, performerem oraz pedagogiem tańca. Swoje doświadczenia z ruchem rozpoczął tańcząc Break Dance. Po kilkuletnich doświadczeniach współpracował z teatrem tańca oraz szkołą tańca w Siedlcach. Te wydarzenia spowodowały, że zaczął rozwijać swoją świadomość ciała i zajmować się tańcem współczesnym. W tym celu Łukasz wyjechał do Austrii, aby studiować na kierunku tańca współczesnego na Uniwersytecie im. Antona Brucknera w Linz. Aktualnie Łukasz pracuje jako freelancer, biorąc udział w projektach tanecznych oraz prowadząc zajęcia i warsztaty.

Kuratorka Programu Warsztaty Taneczne: Maja Katarzyna Molska / Fundacja Movementum / Warsaw Dance Department

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

 

 

SPEKTAKL

26.03.2018 godz. 18:00  /Scena Marzyciel/ Bilety 10 zł

Tytuł:  „Enemy” / PAULINA ŚWIĘCAŃSKA

Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci i taniec: Paulina Święcańska i Hanna Jurczak

Reżyseria Świateł: Romuald Woźniak

Produkcja: Fundacja Artystyczna PERFORM

 

Performance jest próbą ukazania zależności między dwiema pozornie wrogimi częściami psychiki tej samej osoby. Jednej wyrywającej się w nieznane, spontanicznie i kreatywnie działającej, drugiej powściągliwej, stanowiącej stabilną i pewną bazę. W jaki sposób w skrajnościach można nawiązać relację? Jak może wyglądać relacja z samym sobą? Kiedy trzeba walczyć ze swoim wewnętrznym wrogiem, a kiedy wystarczy go po prostu zobaczyć i posłuchać?

 

Koncepcja spektaklu powstawała wokół powyższych pytań oraz na bazie doświadczeń osobistych performerek. Ważne jest całościowe spojrzenie na człowieka, sztuka mająca znaczenie osobiste, przez co bliższa, mniej oderwana od rzeczywistości. Takie podejście było rozwijane zarówno przez wykorzystanie przeżyć wewnętrznych w procesie twórczym, jak i przez pracę na płaszczyźnie umysłu, emocji, ciała i obrazu. Holistyczne spojrzenie na człowieka zostało przeniesione na scenę przez poruszenie ciała i emocji, odpowiadając na pytania m.in.:

Jak pokazać całość człowieka na scenie?

Jaki jest człowiek autentyczny/pełen?

Czym jest istota dualizmu na scenie: aktor/performer – człowiek prywatny?

 

„Interesuje nas poszukiwanie ruchu czystego, bez zbędnych ozdobników i kolorystyki, które mogą w tym spektaklu zakłócić przekaz i odbiór. Chcemy poszukać tych elementów na pograniczu przejść pomiędzy sferą artystyczną, prywatną i społeczną (konfrontacja z widzem). Różne sfery rozszerzą nasze pole percepcji i holistycznego odbioru zagadnień prawdy i naturalności wypowiedzi. Nasze założenia i punkt wyjścia do spektaklu podbudowany jest również bardzo podobną fizycznością, co jest efektem wzmacniającym nasz zamierzony i przewidywany efekt końcowy. Duże podobieństwa i subtelne różnice, na których się skupiamy, ich analiza i wzmacnianie, są kolejnymi elementami naszego zainteresowania podczas pracy nad tym spektaklem, a także bezpośrednim wykonywaniem go na scenie.”

Paulina Święcańska

fot. Katarzyna Chmura Cegiełowska

Po spektaklu spotkanie artystów z widzami.

Spotkania prowadzą Julia Hoczyk i Agata Życzkowska.

 

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

 

SPEKTAKL           

26.03.2018/godz. 19:30 /Scena Broadway/ Bilety 10 zł

Tytuł: More / Ramona Nagabczyńska

Koncepcja i choreografia: Ramona Nagabczyńska

Wykonanie: Magda Jędra i Anna Steller
Konsultacje dramaturgiczne: Karolina Kraczkowska

Muzyka: Sasha Zakrevska (Poly Chain), Franz Schubert, Umberto
Światła: Jan Cybis

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł przy wsparciu programu Performing Europe

Partner: network apap – advancing performing arts Project

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Miasto st. Warszawa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Premiera: 30.09.2017 Teatr Studio w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł

Choreografka jest członkinią Centrum w Ruchu.

fot. Jakub de Barbaro s

W 1993 roku Genesis P’Orridge i jego partnerka Lady Jaye Breyer zaczynają proces stopniowej transformacji własnych ciał. Ma ona doprowadzić do sytuacji, w której obydwa ciała nie tylko będą wyglądały tak samo, ale staną się tym samym. Cut-upową metodą P’Orridge i Breyer generują razem nową pandrogyniczną istotę, którą nazywają Breyer-P’Orridge. Ich transformację można potraktować jako utopijną praktykę transhumanistyczną, ponieważ wedle jednego z twórców tego ruchu Maxa More’a istotą transhumanizmu jest tranzytowość, niestabilność kondycji ludzkiej. W spektaklu „More” przyglądamy się transhumanizmowi, który rozprawia się z mitem indywidualizmu i realizuje głęboko zakorzenione pragnienie powrotu do stanu splecionego z innym.

centrumwruchu.pl

 

Po spektaklu spotkanie artystów z widzami.

Spotkania prowadzą Julia Hoczyk i Agata Życzkowska.

Bilety 10 zł / dostępne w DK Kadr, 22 843 88 oraz na stronie www.dkkadr.waw.pl

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

 

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie