CST / TRZECIE URODZINY CENTRUM SZTUKI TAŃCA W WARSZAWIE

01/09/19 / Aktualności

Trzecie urodziny Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

We wrześniu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie (CST), które ma swoją siedzibę w Mazowieckim Instytucie Kultury, świętuje trzecie urodziny. Ponad 60 artystów i artystek oraz teoretyków i teoretyczek tańca spotka się z warszawskimi widzami w ramach obchodów tego święta.

Zaprezentowanych zostanie m.in. 9 spektakli, w tym 4 premiery, 2 filmy o tematyce tanecznej, odbędą się 4 warsztaty oraz wernisaż wystawy. Projekt CST organizują Fundacja Artystyczna PERFORM i Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’.

Wydarzeniem otwierającym sezon będzie spektakl w języku angielskim „Absolutely Fabulous Dancers” w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers, który miał swoją premierę w 2017 r., a we wrześniu zostanie zaprezentowany w nowej odsłonie. Na scenie autorka koncepcji i choreografii Magdalena Przybysz oraz Mirosław Woźniak i Agata Życzkowska. Spektakl ten został także zaproszony na Festiwal Quartiers Danses w Montrealu (kanadyjska premiera 9 września 2019).

Kluczowym wydarzeniem września w CST będzie trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku”, w ramach której odbędą się prelekcje, warsztaty taneczne, spektakle i panele dyskusyjne. Podczas obchodów trzecich urodzin podsumowana zostanie dotychczasowa działalność Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, z prezentacją założeń jego powstania oraz dyskusją na temat możliwości przyszłego funkcjonowania. Kuratorkami konferencji są Marta Seredyńska (cześć naukowa), Paulina Święcańska (część praktyczna) i Agata Życzkowska (część artystyczna). Na uroczyste otwarcie konferencji i główne obchody trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca zaplanowano premierę spektaklu „3×20” Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Zofii Tomczyk we współpracy z Józefem Buchnajzerem, Natalią Oniśk, Anną Piotrowską, Joanną Halszką Sokołowską i Marią Stokłosą. Będzie to spotkanie improwizowane artystów różnych dziedzin sztuki z aktywnym udziałem publiczności. Spektakl jest zaproszeniem do stworzenia wspólnego, niepowtarzalnego obrazu, gdzie każdy uczestnik wydarzenia wnosi do niego własne, osobiste doświadczenie.

W ramach premier zostaną pokazane także spektakle: „Obserwator” Izabeli Chlewińskiej, „Absolwenci” Agnieszki Borkowskiej i „ciało, na głos” Alicji Czyczel (koprodukcja CST 2019 z ICI Centre Chorégraphique National de Montpellier/Occitanie). Ponadto zostaną zaprezentowane spektakle Renaty Piotrowskiej-Auffret, Magdy Tuki, Anity Wach i Dawida Żakowskiego.

Zaplanowano także warsztaty w przestrzeni publicznej – site-specific z Anną Piotrowską, których pokaz finałowy otwarty dla publiczności będzie miał miejsce pod fontanną przy Kinie Muranów. Odbędą się również warsztaty taneczne „Męskie Tańczenie” w różnych technikach tańca współczesnego poprowadzone przez tancerzy w trzech różnych odsłonach pracy z ciałem: Artur Grabarczyk (Release Class), Łukasz Szatarski (Clever Method) i Michał Adam Góral (Dynamic Flow Dance).

Podczas naukowej części konferencji wystąpią m.in. Ilona Trybuła, Mikołaj Mikołajczyk, Magdalena Przybysz, Anna Godowska i Sławomir Krawczyński, Małgorzata Matuszewska, Elwira Piorun oraz Sonia Nieśpiałowska-Owczarek. Ważnym podsumowaniem konferencji będzie spotkanie z widzami i panel dyskusyjny pt. „CHOREOGRAFIA JEST KOBIETĄ. Przyszłość warszawskiego środowiska tanecznego w kontekście istnienia Centrum Sztuki Tańca w Warszawie”, który poprowadzi Hanna Raszewska-Kursa.

We wrześniu w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie ruszają również czteromiesięczne programy: „Spotkania kinetograficzne” we współpracy z Fundacją „Myśl w Ciele”, których autorką jest Anna Opłocka, Niedzielne Jamy oraz cykl wykładowo-warsztatowy: „Wokół tańca, choreografii i performansu – różne ujęcia tańca współczesnego” we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie, którego kuratorką jest Julia Hoczyk.

Finałem miesiąca będzie wernisaż wystawy „Dances with Sculptures”, której kuratorem i reżyserem jest Piotr Janowczyk oraz pokaz filmów „The Great Ghosts” i „Lil Buck with Icons of Modern Art” w ramach programu Kino Tańca, którego kuratorką jest Regina Lissowska-Postaremczak. Program obchodów został dobrany zgodnie z linią tematyczną Centrum Sztuki Tańca w Warszawie na rok 2019, którym jest szeroko pojętej tematyka społeczna oraz edukacja na wielu poziomach w dziedzinie tańca współczesnego. Projekt CST współfinansuje miasto stołeczne Warszawa, dzięki czemu na wiele wydarzeń wstęp jest wolny.

CST PROGRAM WRZESIEŃ 2019

————

Organizatorzy projektu CST:

Fundacja Artystyczna PERFORM

 

Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

 

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

 

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.