Alexey Torgunakov
Alexey Torgunakov

Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008. Po ukończeniu Akademii dołączył do zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Występował w spektaklach takich choreografów jak: Angelin Preljocaj, Jiri Kylian, Roland Petit, Alexei Ratmanski, John Neumeier, Tatiana Baganova  Yuri Grigorovich, Natalia Shirokova i etc. Po produkcji z Tatianą Baganovą ( „The Rite of spring”) został zaproszony do kierowanego przez nią prestiżowego Provincial Dances Theater, gdzie zaczął również pracę pedagoga. Występował w spektaklach takich choreografów jak Ivgi&Greben, Tatiana Baganova.

W 2007 roku Alexey wygrał „International dance competition Hellas” w Atenach w kategorii tańca współczesnego i klasycznego. W 2013 wspólnie z Olegiem Stepanovem utworzyli mover|evermore creative|duet. Tworzą i poszukują łącząc taniec z innymi dziedzinami sztuki. Jako duet współpracują także z innymi artystami i grupami, między innymi z Vozdukh Dance company (Krasnodar / Russia)

W 2016 wspólnie z Olgiem Stepanovem byli nominowani do Rosyjskiej Złotej Maski za spektakl „All I could ever be” w kategorii najlepsza choreografia we współczesnym teatrze tańca i najlepszy spektakl teatru tańca. Obecnie Alexey jest związany z Rozbark Dance Company (Bytom) jako tancerz i pedagog. Występuje w spektaklach Anny Piotrowskiej: „Lost in the Skin”, „Podziemne słońca”, „Fast Food Foot”, „Czytanki perFORMAtywne”, „Under the Dead Tree”, „pastmefuture”, Cecilii Moisio: „Mommy issues” i Heleny Ganjalyan: „April 31”. W 2017 w ramach projektu „Zjednoczone stany zmyślone” stworzył solo „singulāris”.

 

Fot. Pat Mic