Izabela
Chlewińska
Izabela
Chlewińska

Tancerka, choreograf, pedagog, artystka niezależna. Na scenie polskiej obecna od 2004 roku (pierwszy spektakl to Sinobrody Nadzieja Kobiet w Teatrze im.Bogusławskiego w Kaliszu). W latach 2004-2007 tańczyła w Teatrze Tańca Alter Witolda Jurewicza w Kaliszu. Stypendystka prestiżowego programu szkoleniowego dla tancerzy i choreografów DANCEWEB w Wiedniu (2008). Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009,2012) Członek zrzeszenia choreografów niezależnych CENTRUM W RUCHU w Warszawie, a także EMBASSY OF… – kolektywu łączącego ponad 70 artystów z całego świata. Swoje autorskie spektakle taneczne : OPHELIA IS NOT DEAD, TRALFAMADORIA, DP1(Dehumanized Project Nr 1) prezentowała m.in.w Niemczech, Meksyku, Japonii, Stanach Zjednoczonych. W 2013 otrzymała miesięczny pobyt rezydencyjny podczas Live Arts/Philly Fringe Festival w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych.

Dwukrotnie rekomendowana podczas Polskiej Platformy Tańca.

Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw, z którym występowała m.in. w Pekinie (spektakl “Le Sacre”), a także Ramoną Nagabczyńską, prezentując “New(Dis )Order” podczas Fringe Festival w Edynburgu.

Ostatnia praca solowa “YOU HAVE YOUR VOICE” miała swoją premierę w Teatrze Studio w Warszawie(listopad 2015), w ramach projektu Scena Tańca Studio. Premierę spektaklu poprzedzały dwa pokazy pracy work in progress w ramach projektu Centrum w Ruchu CENTRUM W PROCESIE w Warszawie.

Rok 2016 rozpoczęła od wyjazdu do Japonii, gdzie prezentowała spektakl DP1 podczas Tokyo Experimental Festival. Następnie zrealizowała choreografię oraz rolę w spektaklu Wassa Żeleznowa w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze im.Jaracza w Łodzi oraz czytanie performatywne dramatu Wojtka Ziemilskiego “Dzieci” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

 

Od roku 2008 realizuje spektakle dramatyczne jako choreograf i autorka ruchu scenicznego w całej Polsce (Teatr Nowy im.K.Dejmka w Łodzi, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr im. K.Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku i wiele innych).

 

Jako pedagog prowadzi warsztaty i projekty edukacyjne ­(m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii). Współpracowała z Justyną Sobczyk przy spektaklu “Statek miłości”, którego premiera odbyła się w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Dwukrotnie realizowała projekty integracyjne we współpracy z Ośrodkiem dla Dzieci Niesłyszących w Kaliszu.Wspólnie z Magdą Ptasznik zrealizowała miesięczny projekt choreograficzny wraz z dziećmi szkoły podstawowej na Mokotowie w Warszawie. W ciągu ostatnich lat pracy z aktorami, tancerzami, studentami kierunków artystycznych, dziećmi, wypracowała autorską metodę nauczania, która łączy ruch organiczny, taniec współczesny, naturalną emisję głosu i improwizację.

 

Absolwentka Liceum Muzycznego im. K.Szymanowskiego w Warszawie, Akademii Muzycznej im.G.i K.Bacewicz w Łodzi oraz studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Kulturą w wymiarze europejskim przy Akademii Muzycznej w Krakowie.Od 2011 roku mieszka i tworzy w Warszawie. Mama niespełna dwuletniego Miłosza.