Drzewo życia
Drzewo życia

Paulina Święcańska, 17 listopada 2016 godz. 19:00 , Mazowiecki Instytut Kultury

Inspiracją do projektu jest cykl przemian przyrody w kontekście medycyny chińskiej. Człowiek jako integralna część przyrody również podlega tym przemianom, zarówno biologicznym jak psychicznym – w cyklu swojego życia, w projekcie pokazanym na przykładzie życia kobiety.

 

Inspiracją jest również kontekst Drzewa Życia, które w mitologii wielu kultur stanowiło połączenie ze światem fizycznym i metafizycznym. Drzewo Życia jest związane z tymi opowieściami mitycznymi, które uwypuklają sferyczną budowę kosmosu z jego podstawowymi trzema strefami: niebiosami, światem ziemskim i wreszcie podziemiem, które wertykalnie rzecz ujmując, odpowiadają konarom, pniowi i korzeniom kosmicznego Drzewa. Ale jednocześnie Drzewo, przechodząc przez wszystkie sfery, jest łącznikiem między światami, to dzięki niemu możliwa jest między nimi mediacja, i właśnie dlatego drzewa jako „byty” mediacyjne są wybierane przez bóstwa za miejsca swych objawień. Ten punkt uporządkowanego świata, który opiera się na kosmicznym Drzewie jest jednocześnie centrum uniwersum. Projekt będzie wykorzystywał ten motyw dosłownie i w przenośni skupiając się na tematyce siły i potencjału płynącego z natury i ogromnych zagrożeń w przypadku jej degradacji, co dzieje się w obecnym świecie.

 

Projekt Drzewo Życia jest pokazany w trzech formach wyrazu artystycznego: instalacji tanecznej, videodance i performance. Zabawa tematem i formą w sztuce współczesnej, gdzie czysta forma nie istnieje, a są jej hybrydy i wariacje, niesie ze sobą dużą dawkę wolności artystycznej a co za tym idzie – odpowiedzialności za wybór treści, tematu i środków wyrazu.

 

Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci: Maria Bijak, Hanna Jurczak, Joanna Sieradzan, Piotr Stanek, Paulina Święcańska

Role dziecięce: Antonina Piwkowska, Kaja Stelmach, Joachim Stelmach, Seweryn Wencki

Videodance i wizualizacje: Klara Kopcińska

Scenografia i oświetlenie: Roman Woźniak

Muzyka: Jakub Dykiert, Gniewomir Tomczyk

Zdjęcia: Marta Ankiersztejn-Węgier