Infantka wedle kantora
Infantka wedle kantora

Małgorzata Matuszewska, Romana Agnel, 9 grudnia 2016, godz. 20:30, Mazowiecki Instytut Kultury

„ Infantka wedle Velazqueza. Ile ich było w moim życiu! Odkryłem w nich „atrapy Śmierci”.

Widma wyłaniające się z okrutnej, zgrzebnej pustki płótna.”

Tadeusz Kantor

Spektakl TTNTF ” Infantka …wedle T.Kantora” jest inspirowany twórczością  T. Kantora, a w szczególności jego obrazem pt.” Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza”. Choreografia wykorzystuje i transponuje język tańców: flamenco, tańca dworskiego i orientalnego. Wybrane akcje inspirowane są środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru T. Kantora. Małgorzata Matuszewska transponuje elementy poszczególnych form tańca tak, aby stając się abstrakcyjnymi środkami wyrazu jak najpełniej oddały istotę poszczególnych iluminacji Infantki. Infantki, która na przestrzeni czasu, również wewnętrznego czasu T. Kantora, ewoluowała nie zatracając swej istoty, której początek dał Velazquez.

Ożywione obrazy – postacie Infantek, wyrażane głównie za pomocą tańca – podejmują dialog z żyjącym własnym życiem ” biednym pokojem wyobraźni ” – sceną, którą T. Kantor opuścił na zawsze w 1990r. Obecność Komentatora łączy obie przestrzenie iluzji     oraz nawiązuje zarówno do wypowiedzi T. Kantora jak i do środków wyrazu charakterystycznych dla Teatru Cricot 2.

W ożywionym, czy też wiecznie żywym, Pokoju Wyobraźni, przepełnionym dźwiękami trzeszczących podłóg, drzwi; narażonym na niespodziewane wichry i burze; rozbłyskującym plastyczną grą świateł, odradzają się postacie Infantki – tych z Velazqueza i tych Kantora. Komentator stając do dialogu / walki z tymi siłami, tracąc wątek wśród szalejącej burzy, przegrywa …  jedyne, co może zrobić, to zamknąć spektakl słowami ” Dobranoc Państwu”.

Spektakl „Infantka wedle Kantora”  został zgłoszony na konkurs tańca współczesnego „ rezydencja / premiera 2009″, organizowany przez Klub Żak z Gdańska na którym wygrał w kategorii „grupa”. Dzięki wygranej projekt otrzymał wsparcie finansowe na realizację.

Premiera odbyła się 25 czerwca 2009r. w Gdańsku, w ramach prezentacji zwycięskich projektów.

Choreografia: Małgorzata Matuszewska, Romana Agnel
Reżyseria: Małgorzata Matuszewska, Andrzej Wełmiński
Scenariusz i dyrektor artystyczny: Małgorzata Matuszewska
Światła: Karol Getler
Autor obrazu promującego projekt: Andrzej Wełmiński

zespół artystyczny:
komentator – Andrzej Wełmiński
Infantka hiszpańska (ze spektaklu T. Kantora „Dziś są moje urodziny”) – Małgorzata Matuszewska
Infantka dworska (z obrazów Velazqueza) – Romana Agnel
Infantka limfatyczna (z obrazów T. Kantora) – Dominika Suchecka
Karol Getler – obsługa świateł
Światła: Karol Getler