RE//akumulacja
RE//akumulacja

Ramona Nagabczyńska, 22 września 2016, godz. 19:00, Mazowiecki Instytut Kultury

RE//akumulacja (wcześniej Akumulacja© Trisha Brown) jest solowym spektaklem tanecznym wyprodukowanym w ramach słynnego cyklu RE//MIX stworzonego przez Komunę//Warszawę w 2010 roku i trwającego do 2013. Do stworzenia RE//MIXów zapraszani byli najwybitniejsi Polscy reżyserzy, choreografowie i artyści wizualni m.in. duet Strzępka i Demirski, Krzysztof Garbaczewski, Akademia Ruchu, Leszek Bzdyl i Kaya Kołodziejczyk. RE//akumulacja to remiks Trishy Brown- amerykańskiej choreografki, pionierki tańca postmodernistycznego.

 

Choreografka Ramona Nagabczyńska zdecydowała się na remiks dzieła Accumulation jednego ze sztandarowych dzieł Trishy Brown i jednocześnie przełomowych dzieł dla tańca. W tym zaledwie sześciominutowym dziele choreograficznym, znamienne dla Brown swobodne ruchy są dodawane do poprzednich na zasadzie kumulatywnej, zawsze wracając do początku przed dodaniem kolejnego. Zremiksowanie Accumulation wydawało się choreografce szczególnie atrakcyjne, gdyż doprowadza do zdwojenia cytatu- Brown cytuje siebie w swojej choreografii, a Nagabczyńska cytuje Brown w swoim RE//MIXie. Jednak współczesna artystka idzie z tym o krok dalej, znajdując kolejne narzędzia do cytowanie własnych działań scenicznych, przy okazji wnosząc do dyskursu remiksu dyskusję dotyczącą pozycji elektronicznych metod powielania w procesie poznawania dziedzictwa tańca.

 

Spektakl RE//akumulacja zwraca uwagę na pewne podobieństwo między akumulacją, jako ideą artystyczną i akumulacją, jako naturalne zjawisko leżące u podstaw przyswajania wiedzy przez ciało tancerza. Tancerz uczy się ruchu, kumulując w ciele unikatowy dla siebie układ cytatów ruchowych. Te cytaty mogą należeć bezpośrednio do jego autora, ale też mogą być jego przetworzoną wersją. Za każdym razem zachodzi jakieś przesunięcie lub nałożenie, w której tkwi nowa jakość, czego dowodem jest jakość ruchowa zawarta w ciele Nagabczyńskiej, jak i jakość choreograficzna zawarta w RE//akumulacji.

[TS-VCSC-Youtube content_youtube=”https://youtu.be/NveLN_wcoss” video_infobar=”false”]