Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to ludzie i spotkania. Projekt powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych współpracujących w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury m. st. Warszawy. Są to fundacje, stowarzyszenia, kolektywy taneczne i artyści niezależni, którzy działają na rzecz mieszkańców Warszawy i zajmują się twórczością w obszarze tańca współczesnego, performansu i sztuk pokrewnych w tym produkcją i prezentacją spektakli, edukacją taneczną, krytyką i teorią tańca.

Warszawa wciąż nie ma swojego stałego miejsca dla tańca. My próbujemy to zmienić.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 to trzyletni projekt realizowany w partnerstwie z Domem Kultury Kadr na Mokotowie. CST powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca, którzy nie mają swoje stałej przestrzeni do rozwoju.

Głównym celem CST jest promocja działań tych organizacji, kolektywów i artystów/ek poprzez zbudowanie atrakcyjnej oferty dla miłośników/ek tańca i współpraca na polach artystycznym, edukacyjnym, społecznym i teoretycznym.

 

 

Odrobina historii:

Pierwsze próby powstania w Warszawie stałego miejsca dla tańca miały miejsce w 1933 r. z inicjatywy Tacjanny Wysockiej, przy współpracy artystek Teatru Wielkiego i tancerek niezależnych (m.in. wybitnej ekspresjonistki Poli Nireńskiej). Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. zaktywizowało się środowisko tańca współczesnego. W latach 90. i w kolejnych dekadach powstały m.in. takie festiwale jak Festiwal Ciało/Umysł, Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!, Festiwal Warsaw FLOW, Warsaw Dance Days. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego. Dzięki inicjatywie środowiska tanecznego zarówno warszawskiego, jak i ogólnopolskiego, w 2010 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Muzyki i Tańca, który od 2015 r. organizuje regularny projekt prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów w Teatrze Studio: Scena Tańca Studio. Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które podejmowały próby stworzenia stałego miejsca dla tańca. Zostały zrealizowane takie  projekty jak  Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca w Warszawie przeprowadzony w roku 2016.

Teraz:

Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy dziś: w latach 2017-2019 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie ma swoją siedzibę na Mokotowie w Domu Kultury Kadr. Inicjatywę prowadzą Paulina Święcańska i Agata Życzkowska, które współdziałają z dwudziestoma organizacjami pozarządowymi, kolektywami tanecznymi oraz artystami i artystkami niezależnymi.

Oto pełna lista organizacji, które współdziałają w ramach projektu CST:

 1. Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers – organizator
 2. Fundacja Artystyczna PERFORM/ Festiwal Warsaw Flow – organizator
 3. Centrum w Ruchu
 4. Fundacja Burdąg
 5. Fundacja Ciało Umysł/ Festiwal Ciało/Umysł
 6. Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
 7. Fundacja Rozwoju Tańca / EFERTE / Mufmi Teatr Tańca
 8. Fundacja Ciało się / (sic!) four seasons
 9. Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF
 10. Stowarzyszenie Sztuka Nowa
 11. Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO
 12. Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania
 13. Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca
 14. Fundacja Movementum / Warsaw Dance Department
 15. Fundacja Sztuki Tańca
 16. Fundacja Sztuka i Współczesność
 17. Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach
 18. Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh
 19. Fundacja B’cause

 

Zapraszamy do zgłoszeń nowe warszawskie organizacje i kolektywy taneczne działające w tej dziedzinie sztuki, a także niezależnych artystów, teoretyków tańca, miłośników spektakli, kina tańca i warsztatów tanecznych. CST jest otwarte na współpracę ze studentami, wolontariuszami, młodymi artystami tańca i performans, którzy chcą rozwijać się wspólnie z nami.

Nowy Dom Kultury Kadr o powierzchni prawie 7000 m2, który posiada wiele przestrzeni stworzonych dla tańca, ale też wiele przestrzeni nieoczywistych, performatywnych – jest idealnym miejscem na skupienie wielu różnych form tańca współczesnego w jednym punkcie miasta i prezentację najmocniejszych stron warszawskiego środowiska tanecznego. CST otwarte jest także na współpracę z artystami z całej Polski, Europy i świata.

Napisz do nas: biuro@centrumsztukitanca.eu

 

 

Spotkanie Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca, grudzień 2017, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie