Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to ponad 70. artystów związanych z Warszawą. Pierwsze próby powstania stałego miejsca dla tańca miały miejsce w 1933 r. z inicjatywy Tatiany Wysockiej, przy współpracy artystek Teatru Wielkiego i kilku tancerek akrobatycznych. Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. zaktywizowało się środowisko tańca współczesnego. Powstały m.in. takie festiwale jak Festiwalu Ciało/Umysł, Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE, Międzynarodowy Festiwal Teatru Tańca Zawirowania, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!, Festiwal Warsaw FLOW. Dzięki inicjatywnie środowiska tanecznego zarówno warszawskiego, jak i ogólnopolskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Muzyki i Tańca, który obecnie prowadzi regularny projekt prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów w Teatrze Studio – Scena Tańca Studio. Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które realizowały próby stworzenia stałego miejsca. Zostały zrealizowane takie jak projekty Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca przeprowadzony w roku 2016. Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy: przez  trzy kolejne lata taniec współczesny będzie miał swoją stałą siedzibę w Domu Kultury KADR pod nazwą Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Dyrektorami CST będą Paulina Święcańska i Agata Życzkowska przy wsparciu 18. organizacji pozarządowych działających w Warszawie.

 

Oto pełna lista organizacji, dzięki którym powstała ta inicjatywa:

 1. Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers
 2. Fundacja Artystyczna PERFORM/ Festiwal Warsaw Flow
 3. Centrum w Ruchu
 4. Fundacja Burdąg
 5. Fundacja Ciało Umysł/ Festiwal Ciało/Umysł
 6. Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
 7. Fundacja Rozwoju Tańca / EFERTE
 8. Fundacja Ciało się
 9. Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF
 10. Stowarzyszenie Sztuka Nowa
 11. Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO
 12. Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania
 13. Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca
 14. Fundacja Movementum
 15. Fundacja Sztuki Tańca
 16. Fundacja Sztuka i Współczesność
 17. Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach
 18. Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh

 

Zapraszamy do zgłoszeń nowe warszawskie organizacje działające w tej dziedzinie sztuki, a także niezależnych artystów, teoretyków tańca, miłośników spektakli, kina tańca i warsztatów tanecznych. CST jest otwarte na współpracę ze studentami, wolontariuszami, młodymi artystami tańca i performans, którzy chcą rozwijać się wspólnie z nami.

Nowy Dom Kultury KADR o powierzchni prawie 7000 m2, który posiada wiele przestrzeni stworzonych dla tańca, ale też wiele przestrzeni nieoczywistych, performatywnych – jest idealnym miejscem na skupienie wielu różnych form tańca współczesnego w jednym punkcie miasta i prezentację najmocniejszych stron warszawskiego środowiska tanecznego.