CST / 30/05/2019 „PODAJ DALEJ TANIEC” / SPEKTAKL FINAŁOWY PROJEKTU ANIMACJI DLA MŁODZIEŻY / DAWID ŻAKOWSKI / AGATA ŻYCZKOWSKA / EWELINA SOBIERAJ

01/05/19 / Aktualności, Animacje

30.05.2019 / 19:00

„PODAJ DALEJ  TANIEC”

SPEKTAKL FINAŁOWY PROJEKTU ANIMACJI DLA MŁODZIEŻY

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury

Prowadzący: Dawid Żakowski / Agata Życzkowska / Ewelina Sobieraj

Wykonanie: grupa młodzieżowa Sztuki Nowej-Teatr Maska i grupa młodzieżowa HOTELOKO movement makers – Filip Chojnacki, Daria Dudek, Marysia Fornalska, Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Kacper Kalota, Oliwier Kasica, Michał Klin, Daria Mazippus, Zuzanna Mikołajczyk, Barbara Mońka, Mateusz Nguyen, Dawid Osiński, Hanna Snochowska, Karina Szutko, Jakub Tomaszewski, Paweł Zatorski

Współpraca choreograficzna: Magdalena Przybysz

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Współpraca: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Sochaczewskie Centrum Kultury, Lub/Lab

Czas trwania pokazu finałowego ok. 40 min. / SPEKTAKL TANECZNY DLA MŁODZIEŻY

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@centrumsztukitanca.eu

„Podaj dalej / taniec” to program animacji kulturalnej skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat, mający na celu edukację społeczną i upowszechnianie idei społeczeństwa obywatelskiego za pomocą technik tanecznych i performatywnych. Przedmiotem projektu „Podaj dalej / taniec” są artystyczne warsztaty dla grup młodzieży w wieku 13-18 lat wywodzących się z różnych środowisk społecznych i kulturalnych. Projekt „PODAJ DALEJ” (www.podajdalej.waw.pl) realizowany jest od 2012 roku i spotyka się z niegasnącym entuzjazmem zarówno wśród jego uczestników, pedagogów, jak i wśród widzów pokazów projektu – tych młodszych i tych starszych. Znalazł się w finale konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR 2012 w kategorii „Kultura”.

W edycji realizowanej dla Centrum Sztuki Tańca w Warszawie pt.: „Podaj dalej / taniec” wezmą udział dwie grupy młodzieżowe prowadzone różnymi technikami:

Grupa młodzieżowa Sztuki Nowej w wieku 13-18 lat / prowadzenie Dawid Żakowski / Sztuka Nowa Kolektyw (technika teatru fizycznego) – młodzi, zdolni performerzy wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby zajmujące się teatrem, tańcem współczesnym, performansem oraz młodą dramaturgią.

Grupa młodzieżowa HOTELOKO młodzież w wieku 14-17 lat prowadzenie Agata Życzkowska / Hoteloko movment makers (technika performansu) – młodzi, zdolni tancerze i performerzy, wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby tańczące taniec współczesny, jazz, modern, trenujące akrobatykę oraz taniec towarzyski m.in. w formacji MBB.

Grupy prowadzone są różnorodnymi technikami przez trzech doświadczonych instruktorów wywodzących się z dwóch organizacji pozarządowych działających w Warszawie i na terenie całej Polski, które współtworzą formułę tego projektu: Stowarzyszenie Sztuka Nowa oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’.

Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 11 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawida Żakowskiego.

HOTELOKO movement makers to kolektyw, który wyłonił się w 2016 z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. Głównym narzędziem opowiadania jest ruch, choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom.

DAWID ŻAKOWSKI

Reżyser, aktor i pedagog teatralny. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa (sztukanowa.pl) i Pracowni Teatru Fizycznego działającej w przestrzeni laboratoryjnej LUB/LAB w Warszawie. W ramach działań Stowarzyszenia i Pracowni TF prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej. W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, NeTTeatre w Lublinie. W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea, Moja wolność – Moja niepodległość, Warsaw: in Between, Mapy Pamięci, ARTYSTA. Mechanika ucieczki, Badania solarystyczne 2.0, Orfeo’70, Turyści, Pompa Funebris. Jest współautorem czterech projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: W poszukiwaniu tożsamości, PODAJ DALEJ – teatralna platforma wymiany technik, Młodzi solaryści i Turyści. Jako pedagog teatralny prowadzi stałe zajęcia dla studentów aktorStudia Romy Gąsiorowskiej w Warszawie, dla młodzieży w CPK w dzielnicy Praga Południe w Warszawie oraz dla profesjonalistów Kurs TF w ramach Centrum Artystycznego Lubelska 30/32. Od 2012 roku pracuje jako kurator ds. teatru w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie zrealizował spektakle z młodzieżą w odniesieniu do lokalnych historii: „Noce sióstr Bronte”(2012), „Alicja w krainie czarów”(2013), „Kryształowa powłoka” (2014), „Wiosna”(2015), „Sen nocy letniej”(2016), „Fabryka”(2017), „Dybuk”(2018). Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze: Drought (Limassol – Warszawa), Lift Off (Berlin – Frankfurt – Warszawa), Regula contra Regulam (Mediolan – Wrocław – Warszawa), If it was my street (Gorlitz – Rennes – Warszawa), Taburopa (Lizbona – Kolonia – Bruksela – Warszawa).

AGATA ŻYCZKOWSKA 

Aktorka, performerka, reżyserka, producentka, koordynatorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest prezeską Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ oraz członkinią prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury w Warszawie. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca.  W 2011 roku założyła Teatr HOTELOKO (obecnie HOTELOKO movement makers), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka, reżyserka i performerka ponad 20 projektów m.in. spektakl teatru fizycznego pt. „Pracownia Ludica nr 2” we współpracy z hiszpańską grupą Enczima Teatro (2011) oraz dwa performansy „selfe” (2014) i „jutro: urodziny” (2015) we współpracy z niemieckim artystą Thomasem Harzemem.  Jako pedagożka prowadziła warsztaty teatralno-recyklingowe w Zespole Szkół Specjalnych nr 78 w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, w tym w szczególności dla dzieci i młodzieży z Kliniki Neurologii. Prowadziła także warsztaty teatralne dla młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego oraz przy współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci ze Szkoły Społecznej nr 1 STO oraz warsztaty performans w gimnazjum nr 22 w Warszawie, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Zielonce, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „KĄT”, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie. Wyreżyserowała dwa performansy z młodzieżą o charakterze artystyczno-społecznym: „nowe wyzwolenie” (2015 – dofinansowany w Programie Kultura Dostępna) oraz „Syrena herbem twym zwodnicza/RZECZ O WOLNOŚCI” (2016 – dofinansowany w Programie Edukacja Kulturalna Biura Kultury w Warszawie). Wyreżyserowała spektakl dla młodzieży „Insta Show” (2018) w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz.

EWELINA SOBIERAJ

Aktorka teatru tańca. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w licznych warsztatach w wielu technikach tanecznych takich jak taniec współczesny, polska technika tańca współczesnego, floor work, hip-hop, house, voguing, wacking, locking, popping, dancehall, salsa i breakdance. Brała udział w spektaklu plenerowy ,,Galop”, Sopockiego Teatru Tańca. W trakcie studiów podjęła pracę z Rafałem Urbackim przy spektaklach takich jak ,,Bloki i Familoki -Elektro kabaret”, ,,Erynie niech zostaną za drzwiami”- performance wchodzący w skład wydarzenia Długi obieg w Teatrze Starym oraz ,,Gatunki Chronione” -dokument performatywny. Wraz z kolegami z roku była współtwórczynią projektów takich jak ,,Wilk z Wulfrath” oraz ,,Les intelligent” , których producentem i opiekunem był Brian Michaels w ramach festiwalu Biennale 2017. Etiuda teatru tańca „KOD” w jej reżyserii i choreografii była prezentowana na festiwalach takich jak: ProContra (Festiwal Teatrów Niezależnych w Szczecinie) oraz FamaFestiwal gdzie została laureatką w kategorii widowiska sceniczne. Ponadto ma za sobą dyplom taneczny będący  spektaklem teatru tańca pt. ,,Bezdech” w choreografii i reżyserii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej oraz dyplom aktorski w reżyserii Jerzego Stuhra pt. ,, Bal manekinów”. Ostanie działania obejmują performance w cyklu “Daframestracja” grupy LASEM oraz udział w projekcie ,,Re: Rosas” kończący jednocześnie wystawę „&” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kuratorem wystawy był Thibaut de Ruyter, a choreografką Izabela Szostak. Współpracuje z Dawidem Żakowskim przy projekcie „PODAJ DALEJ”.

www.podajdalej.waw.pl

www.sztukanowa.pl

www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko

Tutaj dodaj treść posta, a poniżej wyedytuj przycisk kierując go na odpowiednią galerię. Możesz także zmieniać jego kształt i nadawać mu kolory! 🙂