Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do kalendarza

  • To event minęło.

ORGANIZATOR INSTYTUT TEATRALNY / WARSZTATY: RUCH W INSTYTUCIE / IZA SZOSTAK

26 listopada 2018 09:00 - 11:00

15zł – 290zł

W ramach cyklu Ruch w Instytucie 2018 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaprasza od września do listopada na regularne cykl warsztatów z Ramoną Nagabczyńską (wrzesień), Agnieszką Kryst (październik) i Izą Szostak (listopad). Dwugodzinne zajęcia odbywać będą się w poniedziałki od 9.00 do 11.00.

Ruch w Instytucie 2018 to kontynuacja programu, który rozpoczął się w marcu 2017 roku. Do tej pory zajęcia w ramach programu prowadzili: Izabela Chlewińska, Anna Nowicka, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Tomasz Przytycki, Magdalena Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa i Urszula Wojtkowiak.

Post-ego. Podróże ciała i świadomości poza własne granice

3, 10, 17, 24 września 2018/ Ramona Nagabczyńska

Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się  się kolejnym punktom na drodze od techniki Jacques’a Lecoqa, do zainteresowania post-humanizmem i wspólnie spróbujemy wytyczyć jej dalszy tor.

Więcej

 

„Score”. Partytura ciała

 8, 15, 22, 29 października 2018/ Agnieszka Kryst

W trakcie warsztatu  ruch i jego intensywność wynikać będą ze świadomego wyboru a nie z nakazu. Kluczową rolę odegra pojęcie transformacji ciała, które jest ważnym narzędziem w mojej praktyce ruchowej.

Więcej

Zmysły. Eksperyment. Choreografia i tekst

 5, 12, 19, 26 listopada 2018/ Iza Szostak

Podczas warsztatów uczestnicy zajmą  się odkrywaniem potencjału ciała w ruchu, zarówno poprzez doświadczenia zmysłowe, jak i za pomocą zadań ruchowych. Wszystkie zaproponowane ćwiczenia będą służyły pobudzaniu wyobraźni, pomysłowości oraz odkrywaniu dotychczas nierozpoznanych możliwości ciała.

Więcej

Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

 

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na cykl – 290 zł (250 zł w przedsprzedaży).

Bilety na stronie www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

Info: bilety@instytut-teatralny.pl, liczba miejsc ograniczona

Pomysłodawcy-prowadzący o programie:

Choreografia jest dziś w teatrze dramatycznym nie tylko narzędziem pracy z/ nad ciałem, obrazem i jakością ruchu lecz także służy jako instrument do budowania postaci, poszukiwania scenicznej obecności oraz wrażliwości bohatera. Ciało poddane procesom choreograficznym staje się obiektem kreacji, świadomej manipulacji i samodoskonalenia. Choreografia jest aktywnym ćwiczeniem percepcji, ćwiczeniem zmysłów a także zbiorem metod i strategii performatywnych. Nie sprowadza się ona jedynie do nauki kroków, ale wręcz wspomaga inne teatralne dyscypliny w kreowaniu rzeczywistości i tworzeniu atmosfer (na wzór np.: muzyki czy światła). Pełniąc tę wieloraką funkcję, staje się dziedziną pełnoprawną – pokrewną reżyserii, scenografii i kostiumografii.

Współpracując przy projektach teatralnych, wielokrotnie spotykamy się z małą świadomością ciała oraz relatywnie niskim poziomem wykształcenia ruchowego i choreograficznego u aktorów. Często zdarza się, że zanim rozpoczniemy pracę, o którą nas poproszono, zmuszeni jesteśmy w pierwszej kolejności nauczyć podstaw związanych z pracą z ciałem. Aktorzy sami podkreślają, że nie mają wiedzy w tej dziedzinie a ruch sceniczny, bądź pracę nad choreografią utożsamiają z nauką kroków czy konkretnych sekwencji ruchowych. Metody współczesnej choreografii, z których czerpiemy, są dla nich rzeczą nową, często zaskakującą a innowacyjne rozwiązania nierzadko są podważane.

Formuła warsztatu, który nie jest częścią procesu produkcji spektaklu daje szansę na skupienie się na warsztacie pracy samej w sobie – pozwala zawiesić myślenie o efekcie i badać narzędzia, próbować nowych, podejmować ryzyko bez strachu, że poniesie się porażkę. Sytuacja warsztatu to szansa na poszerzenie wachlarza możliwości pracy nad rolą oraz swoich możliwości jako performera. Praca z ruchem to dla aktora wejście w dialog z tym, co dzieje się teraz w teatrze –  z rosnącym zainteresowaniem cielesnością i choreografią.

 

Co proponujemy i komu?

Regularne zajęcia z ruchu i świadomości ciała, mające na celu rozwijanie umiejętności oraz zwiększenie wiedzy o choreografii i tańcu. Zajęcia kierujemy do profesjonalnych aktorów scen tradycyjnych, performerów oraz ludzi teatru, chcących pogłębić swoje umiejętności pracy z ciałem i ruchem. Nie wymagamy wcześniejszego przygotowania tanecznego.

Proponowane zajęcia mają na celu umożliwić zarówno poznawanie własnego ciała, jak także przekazać konkretne umiejętności (tzw. techniki), które są potrzebne, aby bezpiecznie i precyzyjnie tworzyć oraz wykonywać choreografie na scenie. Zależy nam na stworzeniu możliwości poznawania różnych podejść do pracy z ciałem poprzez praktykę oraz na rozwijaniu otwartej postawy wobec własnej fizyczności. Ważna jest dla nas z jednej strony regularność praktyki, z drugiej zaś uwzględnienie odmiennych podejść do pracy nad ruchem.

Oferowany model pracy przewiduje cykl warsztatów prowadzonych przez choreografów, zrzeszonych w warszawskim Centrum w Ruchu i ich gości. W ramach programu co miesiąc inny twórca podzieli się swoimi metodami pracy. Spotkania mają charakter otwartych lekcji. Zachęcamy do regularnego uczestnictwa, ale dopuszczamy uczestnictwo w pojedynczych zajęciach.

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą choreografów zrzeszonych lub współpracujących z Centrum w Ruchu,powstałego w 2012 roku w Warszawie. Poprzez działalność Centrum w Ruchu staramy się stymulować rozwój środowiska tańca i sztuk performatywnych oraz zwiększyć obecność tych dziedzin w życiu kulturalnym stolicy. Każdy z członków Centrum w Ruchu rozwija własną drogę i język artystyczny. Jesteśmy aktywnie działającymi choreografami – twórcami własnych spektakli, współpracownikami artystów z innych dziedzin (reżyserów, artystów wizualnych) oraz pedagogami.

Szczegóły

Data:
26 listopada 2018
Czas:
09:00 - 11:00
Koszt:
15zł – 290zł
Strona internetowa:
http://www.taniecpolska.pl/ogloszenie/show/6638

Organizator

Instytut Teatralny Im. Zbigniewa Raszewskiego

Miejsce

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
Warszawa, 00-467
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.instytut-teatralny.pl/